Jak poinformował zespół CSIRT (Computer Security Incident Response Team) Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, nowe fałszywe wiadomości SMS naśladują komunikaty bankowości internetowej. "Przestępcy kolejny raz starają się wyłudzić dane logowania klientów banku Santander, grożąc im rzekomym ograniczeniem dostępu do konta bankowego" - ostrzegł CSIRT NASK. Dodano, że w rozsyłanych wiadomościach SMS oszuści informują o zablokowaniu konta z powodu odnotowania "podejrzanej aktywności", aby skłonić potencjalną ofiarę do kliknięcia w zawarty w treści link.

Reklama

"W rzeczywistości odsyła on na stronę z fałszywym panelem logowania, którego szata graficzna przypomina stronę banku Santander. Jeśli klient banku wpisze w niej swoje dane uwierzytelniające, grozi mu całkowita utrata środków finansowych z konta" - podkreślono. "Oszustwo wykryjemy, jeśli zachowamy spokój i czujność – łatwo zauważymy wtedy błędy ortograficzne i interpunkcyjne w fałszywej wiadomości, a przede wszystkim dziwną postać zawartego w niej linku" - dodano.

Na celowniku także CD Projekt

NASK ostrzegła przed fałszywymi stronami inwestycyjnymi wykorzystującymi markę CD Projekt. Jak poinformowano, oszustwo adresowane jest do wszystkich zainteresowanych osiągnięciem ponadprzeciętnych zysków w krótkim czasie. "Uwaga na kolejne oszustwo adresowane do wszystkich zainteresowanych osiągnięciem ponadprzeciętnych zysków w krótkim czasie. Zespół CSIRT NASK zaobserwował nowe warianty kampanii phishingowej korzystającej z logotypów polskiej firmy CD Projekt" - napisano w komunikacie CSIRT (Computer Security Incident Response Team) Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.

Reklama

Jak dodano, osoby, które otrzymały zaproszenie do skorzystania z "niesamowitej okazji" poprzez fałszywą platformę, zachęcano do przelania pieniędzy na podane konto bankowe. "W zamian oszukujący zapewniali, że w krótkim czasie wpłacający otrzyma wielokrotność przelanej kwoty. W rzeczywistości oszustwo kończyło się utratą zainwestowanych pieniędzy" - poinformowano.

W komunikacie podkreślono, że zespół CSIRT NASK śledzi tego typu kampanie i ostrzega przed nimi od dłuższego czasu. "Niestety, profesjonalny wygląd oszukujących portali, a przede wszystkim wizja uzyskania w krótkim czasie wyjątkowo wysokich zysków cały czas skłaniają nieświadomych użytkowników do inwestowania pieniędzy poprzez fałszywe strony internetowe tego typu" - wskazano.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk