Nowoczesne urządzenia audio nie tylko dobrze się prezentują, ale też są bardzo funkcjonalne. Dzisiaj nie potrzeba już sprzętu o dużych gabarytach, by cieszyć się doskonałą jakością dźwięku. Na rynku dostępne są wygodne wieże mikro, które nie odbiegają wyposażeniem i parametrami od wież w standardowym wymiarze. Ekspert NEONET Aleksander Jaworski podpowiada, jak w gąszczu modeli znaleźć dla siebie wymarzoną mikrowieżę.

Reklama

Mikrowieża - czyli właściwie co?

Na rynku RTV AGD widać trend polegający na oferowaniu mniejszych, wygodniejszych dla Klienta wersji standardowych urządzeń. W trend ten doskonale wpisują się urządzenia nazywane mini - oraz mikrowieżami. Standardowe wieże stereo, bardzo popularne jeszcze dziesięć lat temu, powoli ustępują miejsca mniejszym odpowiednikom. W miniwieżach połączono wzmacniacz i mikrofon w jednej obudowie, dzięki czemu rozmiar wieży jest mniejszy. Mikrowieża to kolejny krok w przód, czyli jeszcze mniejsza wersja miniwieży. I właśnie ten rodzaj wieży audio cieszy się dużym powodzeniem wśród klientów. Jak zatem wybrać odpowiednią mikrowieżę?

Mikrowieża - najważniejsze parametry

Oferta mikrowież jest bardzo szeroka. Można w niej znaleźć modele różnych marek, w różnych kształtach i kolorystyce. To jednak nie to decyduje, czy warto kupić dany sprzęt. Najważniejsze są parametry:

Reklama

Moc - jest bardzo ważna, ponieważ to od niej zależy, jak silny dźwięk będzie wydawać urządzenie. Standardowa moc głośników w mikrowieży to od 3 do 20 W. Są to wystarczające parametry dla zwykłego słuchacza.

Reklama

Dysk twardy - powinien mieć odpowiednią pojemność. Odpowiednią, to znaczy dostosowaną do wymagań słuchacza. Im większa pojemność dysku, tym więcej utworów możemy wgrać do mikrowieży. Jeśli masz naprawdę duży zbiór ulubionych piosenek, to odpowiednie dla Ciebie będzie urządzenie z dyskiem ok. 160 GB.
Formaty dźwięku - ważne, by mikrowieża odtwarzała nie jeden, ale kilka formatów plików muzycznych: CD-R, CD-RW, MP3, WMA.

Formaty obrazu - ich zastosowanie w urządzeniu umożliwi odtwarzanie filmów po podłączeniu do telewizora. Dlatego warto sprawdzić przed zakupem, czy dany model odtwarza format DVD-R, DVD-RW, DivX, Avi.

Pomocne funkcje - najpopularniejsze to: budzik, możliwość słuchania radia poprzez tuner, zmieniarka płyt czy korektor graficzny. Jeśli np. masz trudności z porannym wstawaniem, pobudka w formie ulubionej muzyki z mikrowieży może być dla Ciebie rozwiązaniem. Nie wspominając o tym, że łatwo wyłączysz budzik za pomocą pilota.

Interfejsy - dobra mikrowieża posiada co najmniej kilka możliwości podłączenia urządzeń zewnętrznych. Zadbaj o to, by wybrany przez Ciebie model miał przynajmniej kilka z poniższych interfejsów:
USB - jeden z najpopularniejszych interfejsów, pozwala odtwarzać pliki z przenośnych urządzeń USB, głównie pendrive’ów
HDMI - pozwala połączyć ze sobą dwa urządzenia obsługujące ten interfejs i przesłać między nimi sygnał audio. W ten sposób do mikrowieży można podłączyć np. DVD, Blu-ray czy komputer
Wejście na kartę mikrofonową - jeśli często korzystasz z mikrofonu np. podczas domowego karaoke, to z pewnością docenisz tę funkcję.
Bluetooth - miniwieża wyposażona w ten interfejs umożliwia bezprzewodowe odtwarzanie muzyki z urządzeń zewnętrznych również go obsługujących np. smartfonów
Wejście na kartę pamięci SD - pozwala w prosty sposób podłączyć do urządzenia zewnętrzną pamięć, co jest istotne np. wtedy, gdy zamierzamy odtworzyć bardzo dużą ilość plików muzycznych
Stacja bazowa MP3 i MP4 - dzięki niej podłączysz do urządzenia odtwarzacz, z którego korzystasz na co dzień w drodze do pracy czy szkoły
Stacja dokująca - coraz popularniejszy interfejs, pozwalający bezpośrednio podłączyć do miniwieży urządzenia marki Apple oraz obsługujące system Android


Mikrowieża ze stacją dokującą - tradycja i nowoczesność w jednym

Wieże ze stacjami dokującymi to jeden z najnowszych trendów promowanych przez producentów mikrowież. Takie modele zyskują coraz większą popularność, głównie dzięki prostocie i nowoczesnej konstrukcji urządzenia. Dzisiaj prawie każdy producent wież ma w swojej ofercie modele ze stacjami dokującymi.

Miłośnicy produktów firmy Apple mogą wygodnie słuchać ulubionej muzyki z iPhone’a, iPod’a czy iPad’a. Wystarczy, że podłączą urządzenie do mikrowieży za pomocą stacji dokującej. Mikrowieże posiadają również stacje dokujące obsługujące urządzenia Android. Miniwieża ze stacją dokującą jest bardzo praktyczna. Słuchanie muzyki na iPhone’ie jest wygodne, ale tylko wtedy, kiedy jesteśmy w biegu, np. w drodze do pracy. W domu stawiamy na wygodę.

Cena
Mikrowieżę można nabyć już za niewiele ponad 100 zł. Ceny najpopularniejszych modeli zawierają się w granicach 500- 700 zł. Oczywiście dostępne są też urządzenia dla melomanów, za które trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.


Najpopularniejsze mikrowieże:
Wieża LG DM2520
Urządzenie wyróżniające się spośród innych urządzeń tej klasy przystępną ceną, wysokiej jakości wykończeniem, ładną kolorystyką i atrakcyjnym wyglądem. Całkowita moc muzyczna to 60 W, Bluetooth, obsługa standardów DVD, DVD-R(W), DVD+R(W), Audio-CD,CD-R/CD-RW, MP3, WMA oraz cyfrowe radio FM z RDS (możliwość zapamiętania do 50 stacji) to kolejne atuty tego sprzętu. Urządzenie marki Apple można podłączyć dzięki wbudowanej stacji dokującej.


Media

Denon CEOL Piccolo
Gotowa do szybkiego podłączenia do sieci, oferująca wszechstronność połączeniową, radio internetowe, sieciowy streaming audio oraz WiFi. Przygotowana, by zabłysnąć najlepszym w klasie zakresem funkcji i zapewnić domową rozrywkę z nowych mediów cyfrowych. Urządzenia Apple mogą być podłączane do niej przez wbudowaną stację dokującą, przedni port USB czy własną technologię Apple do strumieniowego przesyłania muzyki.

Media

Mikrowieża Philips
Wieża o ładnym, nowoczesnym wyglądzie w kolorze srebrnym. Wieża odtwarza CD, CD-R,CD-RW, WMA-CD oraz dane z pamięci flash USB. Do dyspozycji jest również tuner radiowy UKF z pamięcią 20 stacji radiowych oraz przewód stereo do złącza MP3, do którego można podłączyć odtwarzacz multimedialny i cieszyć się muzyką zebraną na nim. Do urządzenia możemy również podłączyć pamięć przenośną poprzez złącze USB. Wieża wyposażona została w złącze dokujące, co pozwala podłączyć urządzenia marki Apple bez stosowania żadnych adapterów. Urządzenie zostało wyposażone w wyświetlacz LCD.

Media

Mikrowieża Pioneer X-CM31
Łączy dobre brzmienie z zaskakujących wyglądem. X-CM31 jest dostępny w wielu modnych kolorach. Do dyspozycji użytkownika jest odtwarzacz płyt CD/CD-R/CD-RW, wejście AUX oraz stacja dokująca dla iPoda i iPhona. Dodatkowo użytkownik ma do dyspozycji gniazdo USB umożliwiające odtwarzaniem plików WMA, MP3. Poprzez port USB możliwe jest także podłączenie iPhona. Wieża posiada oczywiście tuner radiowy FM/AM z możliwością zapamiętania 40 stacji. Regulacja tonów niskich i wysokich oraz 4 ustawienia equalizera pozwalają dopasować dźwięk do własnych upodobań.