Zrobić drogi laptop z najlepszych komponentów, to żaden problem. Stworzyć jednak komputer, który działa w miarę sprawnie, obudowa nie jest zrobiona z najtańszego plastiku, a całość jest w przyzwoitej cenie, wymaga pewnych umiejętności. Czy Samsungowi ta sztuka się udała? Zacznijmy od designu. Choć obudowa jest z plastiku, to nie jest to jednak jego kiepska i tania wersja. Nic nie trzeszczy, ani nie wygląda tak, jakby miało się złamać. Można więc łatwo pomylić tego laptopa z komputerami z wyższej półki. Laptop dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych - białej i granatowej. Moim zdaniem, granatowy prezentuje się lepiej, do tego nie będzie się tak łatwo brudził.

Reklama

Niestety w przypadku ekranu, Samsung poszedł na zbyt duży kompromis. 13,3-calowa matryca jest dość słaba. Ma za mały kontrast, a kolory wydają się zbyt rozmyte. Nie przeszkadza to przy pracy w dokumentach tekstowych, czy przeglądaniu internetu, jednak filmy wyglądają gorzej, niż na drogich laptopach. Do tego komputer ma tylko dwa porty USB, a podłączenie kabla sieciowego czy HDMI wymaga specjalnej przejściówki. Brakuje też napędu DVD.

Pod maską znajdziemy procesor AMD, teoretycznie czterordzeniowy, jednak taktowany zegarem zaledwie 1 gHz. To oznacza, że przy bardziej skomplikowanych zadaniach, układ będzie się dusił. Jako, że laptop nie ma też dedykowanej karty graficznej, to o graniu na nim w nowe produkcje możemy zapomnieć. Na szczęście Samsung zdecydował się zainstalować dysk SSD.

Laptop ma za to świetną baterię - test polegający na przeglądaniu sieci, pracy przy dokumentach tekstowych i oglądaniu filmów rozładował akumulator dopiero po sześciu godzinach, co jest rewelacyjnym wynikiem. Jeśli zaś chodzi o hałas i temperaturę, to Ativ Book 9 Lite nie odstaje od normy. Jest cichy i nie grzeje się zbyt mocno - można go więc trzymać na kolanach, czy korzystać z niego w łóżku.

Podsumowując - Ativ Book Lite 9 to całkiem udany laptop. Za około 2300 złotych (w wersji bez ekranu dotykowego) dostajemy lekki komputer, z bardzo dobrą baterią, który idealnie sprawdzi się do robienia notatek na wykładach, czy pracy z dokumentami. Nie jest to komputer dla gracza, ale nie do tego został stworzony. Jeśli szukamy

Media
Media