Chodzi o firmę Shanghai ADUPS Technology, której oprogramowanie typu firmware jest wykorzystywane m.in. w bardzo popularnych w USA smartfonach amerykańskiej firmy BLU Products, działających na systemie operacyjnym Android.

Reklama

Według firmy Kryptowire, która dba o bezpieczeństwo elektroniczne różnych agend rządowych i przedsiębiorstw w USA, oprogramowanie może wysyłać do Chin dane identyfikujące smartfon, informacje o numerach połączeń przychodzących i wychodzących, listę kontaktów i całe wiadomości SMS. W szczególności oprogramowanie może wychwytywać wiadomości pod kątem ustalonego z góry zakresu słów.

Ponadto firma podała w wydanym we wtorek wieczorem komunikacie, że aparatami wyposażonymi w firmware tego typu można zdalnie sterować i dowolnie je przeprogramować bez wiedzy użytkownika.

Firma Shanghai ADUPS Technology ogłosiła w środę w odpowiedzi, że firmware jest zaprojektowane w taki sposób, by eliminować SMS-y czy połączenia głosowe używane np. do telemarketingu. Przyznała jednocześnie, że "przez nieuwagę" w aparatach BLU Products została automatycznie zainstalowana pewna aktualizacja oprogramowania przeznaczona dla innych klientów. Po interwencji amerykańskiej firmy została ona wyłączona.

Żadna informacja związana z tą funkcją, dotycząca SMS-ów, kontaktów czy spisu połączeń nie została przekazana stronie trzeciej - zapewniła chińska firma. Ze strony internetowej wynika, że jej oprogramowanie jest zainstalowane na 700 milionach urządzeń mobilnych na świecie.

Reklama