Ta jednorazowa zmiana ustawień zasilania zmniejszy zużycie energii, gdy konsola jest wyłączona. Co ważne, nie wpłynie ona na wydajność, rozgrywkę ani zdolność sprzętu do automatycznych nocnych aktualizacji systemu, gier lub aplikacji.

To kolejny krok Xbox i Microsoft, zmierzających do zerowej emisji dwutlenku węgla oraz zero-waste do 2030 r. Update ten jest jednym z wielu działań związanych z redukcją śladu węglowego, mających na celu pomóc społeczności graczy zmniejszać wpływ na środowisko podczas korzystania z konsoli.

Użytkownicy Xbox Insiders, korzystający z trybu oszczędzania energii, jako opcji zasilania (i mają swoje konsole XSX|S skonfigurowane do obsługi automatycznych aktualizacji), otrzymają również update, który sprawi, że ich sprzęt będzie świadomy emisji dwutlenku węgla. Oznacza to zmniejszenie śladu węglowego konsoli poprzez optymalizację update’ów i czasu pobierania do momentu, w którym ta może wykorzystać najwięcej energii odnawialnej w lokalnej sieci energetycznej. Na każde dwie konsole Xbox, które przełączą się na tryb wyłączenia, zaoszczędzona zostanie równowartość dwutlenku węgla pochłanianego przez jedno drzewo w ciągu dekady. (Dane te oparte są na średniej liczbie konsol Xbox Series X|S i Xbox One wyłączonych (oszczędzających energię) przez 20 godzin dziennie przez 1 rok; rzeczywiste oszczędności energii różnią się w zależności od konsoli i innych czynników przy użyciu kalkulatorów EPA).

Reklama

Xbox jest pierwszą konsolą, stale oferującą nowe rozwiązania redukujące emisję CO2. Obecnie jest ono dostępne tylko dla uczestników programu Xbox Insiders. Możliwość aktualizacji dla wszystkich użytkowników zostanie udostępniona wkrótce.

Reklama

Co jeszcze zostanie wprowadzone?

Ulepszenie funkcji Instant-On wprowadzające Aktywne Godziny. W ramach prac nad trybem Instant-On wprowadzone zostanie nowe ustawienie, dzięki któremu użytkownicy będą mogli dostosować godziny aktywności swojej konsoli. Dzięki temu Xbox będzie uruchamiał się błyskawicznie w ustawionym przedziale godzinowym, a poza nim przejdzie w tryb wyłączenia.

Wprowadzenie wszystkich funkcji energooszczędnych również na Xbox One. Posiadacze starszej generacji konsol również będą mieli możliwość uruchomienia przedstawionych wyżej funkcji. Wszystko w celu redukowania wpływu na środowisko.

Xbox zachęca wszystkich użytkowników do zapoznania się z dostępnymi opcjami ustawień zasilania. Gracze, którzy nie należą do programu Xbox Insiders i chcą dostosować swoje ustawienia w celu jak największego oszczędzania energii przed automatyczną aktualizacją, mogą przejść do Ustawień -> Ogólne -> Opcje zasilania.