Jak uzyskać rozdzielczość 5760x1200? Wystarczy podłączyć trzy monitory o rozdzielczości 1920x1200 do karty graficznej AMD. Sterowniki pozwolą nam rozciągnąć obraz na dodatkowe ekrany tak, jakby podłączyć do komputera jeden gigantyczny ekran.

Reklama

Wrażenia z gier czy filmów są niesamowite. Dragon Age, czy Star Trek Online wyglądają zupełnie inaczej niż na jednym, małym monitorze. Zestaw Eyefinity pokazuje większe środowisko w którym toczy się akcja, co pozwala o wiele lepiej zanurzyć się w wirtualnym świecie.

Jak wygląda praca w Windows? Na szczęście możemy tak ustawić wielkość programów, że nie są rozciągnięte na trzy monitory. Do tego Eyefinity poprawia komfort pracy w pakiecie biurowym - jeden monitor to Excel, drugi Word, a trzeci to przeglądarka internetowa - nie trzeba więc tracić czasu na przełączanie zakładek w Windows.

Zmuszenie systemu operacyjnego do rozpoznania naszych monitorów też jest banalnie proste. Wystarczy w sterownikach ekranu stworzyć grupę monitorów, łącząc trzy ekrany w jeden, a Windows bez problemu rozpozna nową, gigantyczną rozdzielczość ekranu.

Są, co prawda, pewne minusy - obraz na bocznych monitorach jest lekko przybliżony, w porównaniu do rzeczywistej odległości, co oznacza, że wrogowie są zwykle dalej, niż nam się wydaje. Do tego część gier nie obsługuje jeszcze tej technologii, co oznacza, że nasz zestaw będzie bezużyteczny, a akcja toczyć się będzie na jednym monitorze.

Do tego nawet najpotężniejsza, jednoukładowa karta graficzna na rynku, czyli 5870 nie radzi sobie z Eyefinity. Jeśli ktoś chce włączyć lepsze efekty graficzne niź 2x wygładzanie krawędzi i 2x filtrowanie anizotropowe, to musi dołożyć drugą kartę do komputera. Jeśli jednak możemy pogodzić się z lekkim obniżeniem jakości zabawy, to pojedyncza 5870 wystarczy do zabawy.

Co ważne, nie trzeba kupować gigantycznych monitorów. Eyefinity da się stworzyć z trzech dowolnych ekranów. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by użyć monitorów oferujących rozdzielczość 1680x1050.

AMD nie spoczywa na laurach - w najbliższej przyszłości do sklepów trafią karty wyposażone w sześć portów do podłączania monitorów. To pozwoli stworzyć zestaw o rozdzielczości 5760x3600.

Eyefinity to świetna wiadomość dla graczy komputerowych. Technologia pokazuje, że gry na PC wciąż wyglądają ładniej i oferują wrażenia niedostępne posiadaczom konsol. Jeśli kogoś stać na zbudowanie takiego zestawu (kosz to około 4,5 tysiąca złotych za trzy monitory i kartę graficzną), to nie powinien wahać się ani chwili. Wrażenia z grania są niesamowite i warte każdej wydanej złotówki