Na pytanie Adrienne So odpowiadali kolejno lekarz medycyny sportowej i konsultantka Nike ds. sportowych staników, inżynier projektant materiałów szytych z nano-włókien i profesor biologii, współautor dynamo-plecaków Lightning Pack. Oto co powiedzieli.

Profesor LaJean Lawsan zajmuje się naukowym badaniem ruchu piersi od 1985, obecnie konsultantka Nike:

Reklama

- Uszycie takiego stanika może być skomplikowaną sprawą. Po pierwsze - trzeba dobrać właściwy materiał, po drugie - dobrać odpowiedni biust. Najważniejsze, by znaleźć ten złoty środek między zmniejszeniem ruchu piersi do momentu, gdy przestanie on przeszkadzać, a jednocześnie pozostanie na tyle duży, by zapewnić odpowiednie zasilanie np. do iPoda. Zasadniczo, im większy biust, tym ładowanie skuteczniejsze.

Profesor Zhong Lin Wang z politechniki Georgia Tech pracuje nad elektryzującą się nano-tkaniną:

- Gdy tworzące tkaninę, tysiąckrotnie cieńsze od ludzkiego włosa, nano-włókna, pocierają o siebie, z energii mechanicznej powstaje elektryczna. Nano-tkanina jest tania w produkcji i bardzo wydajna. Z metra kwadratowego, czyli tyle, ile potrzeba na uszycie stanika, można uzyskać 80 miliwatów. Pierwsze elektryczne podkoszulki mają trafić do sklepów za pięć lat.

Profesor Larry Rome, nauczyciel biologii na uniwersytecie stanowym w Pennsylwanii i wynalazca Lightning Packa, plecaka z mechanicznym generatorem prądu:

- Do zasilania różnych drobnych urządzeń można by, teoretycznie, wykorzystać masę biustu obciążającą ramiączka stanika. Przypinając do nich mały generator liniowy, można by pozyskać prąd z ruchu piersi góra-dół, ale nie wiem, czy byłoby to zbyt wygodne.

Podsumowując - technika jest, potrzebne są jedynie chęci i zimne podejście do sprawy inżynierów. Choć temat dotyczy kobiecych piersi, trzeba zachować naukowy dystans i pełen profesjonalizm.

Na podstawie Slate