Dwuosobowy Growler to zmodyfikowana wersja F/A-18F Super Hornet Block II. W miejsce działka 20mm zamontowano moduł elektronicznego zagłuszania AN/ALQ-99.

Na wyposażeniu EA-6B lib EF-111A (w nieco zmienionej formie) posłużył do oślepienia i ogłuszenia wrogich sił w czasie ataków amerykańskich na Libię, wojska Saddama i na Bałkanach. Ponoć zawsze skutecznie.

System działa dwukierunkowo. Zagłusza komunikację radiową na wybranych częstotliwościach, a jednocześnie jest w stanie odkryć źródło podobnych zakłóceń ze strony wroga.Reklama

pZmiana samolotu oznacza dramatyczne przyśpieszenie prowadzenie elektronicznej walki. EA-6B to czteroosobowy odrzutowiec o zasięgu ponad 3 tysięcy kilometrów i prędkości tysiąca. EA-18G Growler to już dwuosobowa maszyna, o zasięgu nieco mniejszym, lecz dwukrotnie szybsza.

Choć Prowlery miały świetne parametry jako maszyny poddźwiękowe, ich okres przydatności do służby gwałtownie się skurczył. Szczególnie, że w ciągu ostatnich pięciu lat aktywności USA w Iraku były wykorzystywane niemal codziennie.

Ponadto jako samoloty wspierające konwencjonalne ataki lotnicze nie nadążają już za naddźwiękowymi kolegami. Do tego nie za bardzo mogą się same bronić.

Pomysł, by elektronikę z Prowlera przenieść do czegoś szybszego, pojawił się już w 2001 roku, gdy w urządzenia do zagłuszania uzbrojono F/A-18F. Już nie jako samolot koncepcyjny, ale gotowy produkt inżynierii lotniczej, EA-18G Growler pokazano światu 3 sierpnia 2006. Po dwóch latach testów włącza się go do aktywnej służby.