Małgorzata Minta-Kobus: Mozilla jest głównie znana ze swojego programu pocztowego - Thunderbirda, oraz przeglądarki internetowej Firefox. Czy myślą państwo nad jakimiś nowymi produktami?
Seth Bindernagel* : Tak, Mozilla jest zawsze zainteresowana innowacjami w internecie. Obecnie realizujemy wiele projektów, a nawet mamy „Laboratoria Mozilli", w których rodzą się nowe idee. W Laboratoriach Mozilli pracujemy nad projektami takimi jak Weave, Prism, Personas i Ubiquity. Inny projekt, który cieszy się ostatnio dużym zainteresowaniem, to mobilna przeglądarka Mozilli o nazwie Fennec.

Czy są państwo zadowoleni z pozycji, jaką ma Firefoxt? A może liczycie na większe udziały w rynku przeglądarek?|
Misją Mozilli jest propagowanie innowacji i wolnego wyboru w sieci. Im większy udział w rynku, tym łatwiejsza realizacja tej misji. Ale najważniejsze jest dla nas promowanie otwartych standardów w sieci WWW oraz dostarczanie użytkownikom różnych opcji i nowatorskich rozwiązań.

Firefox i Thunderbird są dostępne bezpłatnie. Czy uważa pan, że rynek aplikacji zmierza ku temu, że w koncu wszystkie programy będą darmowe?
Trudno powiedzieć, co się stanie. Wierzymy, że bezpłatne i otwarte oprogramowanie to najlepszy sposób promowania naszej misji. Stawiamy na wolność i otwarty kod źródłowy i to się nie zmieni. Mamy nadzieję, że inne firmy będą brały nas za przykład podczas opracowywania własnych produktów.

Jak, pana zdaniem, zmieni się sposób korzystania z internetu w ciągu najbliższych lat?Uważam, że użytkownikom zależeć będzie na większej integracji między wszystkimi urządzeniami. Wyobraźmy sobie czasy, w których urządzenie mobilne oraz komputer domowy i firmowy będą zsynchronizowane. Oznaczamy coś zakładką w komputerze biurowym albo wyróżniamy jakąś informację w telefonie komórkowym, a później w domu przeglądamy wszystkie te zmiany. Zaczyna się to dziać już teraz, a w przyszłości stanie się jeszcze bardziej rozpowszechnione.

Czy jakaś technologia ma potencjał, by całkowicie zrewolucjonizować dzisiejszą sieć?
Wierzę, że sieć WWW jest platformą, która zapewni innowacje i zmiany. Jednym z najlepszych sposobów uczestnictwa w sieci jest przeglądarka taka jak Firefox. Sądzę, że Firefox nadal będzie technologią, która zmienia sposób korzystania z sieci.Reklama

Seth Bindernagel jest dyrektorem ds. lokalizacji w Mozilli . W swojej pracy zajmuje się procesem tłumaczeń produktów Mozilli i dbaniem o maksymalny komfort pracy z oprogramowaniem we wszystkich wersjach językowych. Blog Setha jest dostępny tutaj.