Apple wreszcie postanowił ustąpić użytkowników iPhone'ów i wysłuchać ich uwag (a może bardziej narzekań). Zgodnie z przypuszczeniami ekspertów w zaprezentowanym właśnie nowym systemie operacyjnym pojawią się wreszcie funkcje, których brak raził od dnia debiutu iPhone'a. Wśród nowinek w OS 3.0 pojawi się opcja kopiowania i wklejania tekstu - coś, czym od dawna mogą się pochwalić smartfony działające w oparciu o system operacyjny Symbian, Windows Mobile czy urządzenia Blackberry.

Apple pomyślał też (znów chciałoby się powiedzieć: wreszcie!) o funkcji wysyłania wiadomości multimedialnych, czyli MMS-ów. Do tej pory jedynym sposobem wysłania właśnie zrobionego iPhone'em zdjęcia było skorzystanie z e-maila lub użycie którejś z dodatkowo kupionej aplikacji (działanie wielu z nich pozostawia wiele do życzenia i jest mało intuicyjne).

Łącznie, jak poinformował Apple, w systemie 3.0 pojawiło się aż 100 nowych elementów. Od wtorku nowy system operacyjny jest dostępny dla deweloperów tworzących aplikacje do iPhone'a. Publiczna premiera nowego systemu została zapowiedziana na lato tego roku. Właściciele iPhone'ów będą go mogli pobrać z internetu za darmo. Użytkownicy iPodów Touch będą musieli uiścić opłatę w wysokości 10 dol.