Znamy zwycięzców światowych finałów ósmej edycji konkursu Imagine Cup, największego na świecie konkursu technologicznego dla studentów organizowanego przez firmę Microsoft. Polskie zespoły największe sukcesy odnotowały w specjalnej kategorii Internet Explorer 8 Award, zajmując wszystkie trzy miejsca na podium.

Reklama

Zwycięzcy światowych finałów konkursu Imagine Cup zostali ogłoszeni podczas uroczystej ceremonii ogłoszenia wyników i wręczenia nagród, która odbyła się wczoraj w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Przez ostatni tydzień Warszawa była światową stolicą nowych technologii, gdzie ponad 400 studentów prezentowało swoje wyjątkowe i innowacyjne projekty technologiczne. Do tegorocznej edycji Imagine Cup zgłosiło się ponad 325 tysięcy studentów reprezentujących szkoły wyższe i uniwersytety z ponad 100 państw. Podczas finałów studenci pokazali swoje pomysły, jak rozwiązać największe problemy ludzkości zidentyfikowane jako Milenijne Cele Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Jury, w skład którego weszło 51 przedstawicieli międzynarodowego środowiska akademickiego i biznesu przyznało, że poziom demonstrowany przez tegorocznych finalistów był bardzo wysoki, zarówno pod względem innowacyjności technicznej rozwiązań, jak i umiejętności prezentacji projektów konkursowych. W kolejnych rundach finałowych studenci walczyli o nagrody pieniężne o łącznej wartości 240 tysięcy dolarów w pięciu kategoriach konkursowych oraz sześciu kategoriach specjalnych.

Kategoria Windows Internet Explorer 8 Award została zdominowana w całości przez drużyny z Polski. Studenci przygotowali aplikacje, które zwiększają funkcjonalność przeglądarki Internet Explorer dzięki wykorzystaniu takich narzędzi jak Web Slice’y, akceleratory oraz funkcje wyszukiwania. Pierwsze miejsce zajęła drużyna Rhea z Politechniki Białostockiej, drugie zespół LittleRitle z Politechniki Poznańskiej, a trzecie CieszakTeam z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

„Projekty zaprezentowane przez studentów są naprawdę wyjątkowe. Pokazują, że niemożliwe rzeczy mogą się spełnić, jeżeli tylko pomysł oraz zapał idą w parze,” – powiedział Jean-Philippe Courtois, prezes Microsoft International. – „To niezwykle budujące obserwować młodych ludzi, którzy za pomocą nowoczesnych technologii starają się rozwiązywać ważne problemy współczesnego świata. Dzięki swojej pasji i innowacyjności ci studenci mogą i na pewno wpłyną na naszą przyszłość”.

W najbardziej prestiżowej kategorii konkursowej – Projektowanie Oprogramowania – zwyciężył zespół Skeek z Tajlandii z projektem eyeFeel, który ułatwia osobom z problemami słuchu efektywne komunikowanie się z osobami słyszącymi. Aplikacja posiada system rozpoznawania mowy oraz umożliwia tłumaczenie tekstu pisanego na język migowy. Za zajęcie pierwszego miejsca zespół Skeek otrzymał nagrodę w wysokości 25 tysięcy dolarów.

Sponsorami tegorocznych finałów światowych konkursu Imagine Cup zostały Grupa Energa, Orange oraz XL Energy Drink. Partnerem finałów jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Gospodarki. Wsparcia inicjatywie udzieliło również Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.