Firma Nikon wprowadza do sprzedaży nowe lornetki z flagowej serii EDG. Oferta została rozszerzona o 5 modeli. Wśród nich znalazły się lornetki o parametrach 7x42, 8x42, 10x42, 8x32 i 10x32. Nowe modele charakteryzuje optyka najwyższej jakości oraz odporność na trudne warunki atmosferyczne. Lornetki przeznaczone są do zastosowań amatorskich - przez miłośników przyrody czy żeglarstwa, jak i profesjonalnych - przez ornitologów oraz myśliwych.

Lornetki Nikon z serii EDG zapewniają doskonały obraz w niemal każdych warunkach. We wszystkich modelach zastosowano zaawansowany układ optyczny wykonany ze szkła ekologicznego, nie zawierającego ołowiu i arsenu. Trójsoczewkowe obiektywy wyposażono w znane z obiektywów NIKKOR szkła ED o niskiej dyspersji. Skutecznie eliminują one aberrację chromatyczną, co bezpośrednio wpływa na poprawę ostrości i kontrastu obrazów oraz wierniejsze oddanie kolorów. Dodatkowo wszystkie soczewki, pokryte zostały wydajnymi, wielowarstwowymi powłokami antyodblaskowymi, a pryzmaty powłoką dielektryczną. Rozwiązanie to gwarantuje bardzo jasny i wyraźny obraz, nawet w czasie obserwacji prowadzonych w trudnych warunkach, np. w ciemnym lesie lub po zmroku. Ponadto lornetki Nikon EDG oferują największe w swojej klasie pozorne kątowe pola widzenia, wynoszące od 52 do 59 stopni.

W nowych lornetach EDG zastosowano unikalny mechanizm korekcji wady wzroku wbudowany w pokrętło ustawiania ostrości. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, wyróżniające się znacznie lepszą ergonomią niż konwencjonalne pokrętło umieszczone na okularze. Lornetki wyposażono również w nowe muszle oczne o regulowanym odsunięciu, umożliwiające łatwe ustawienie ich w pozycji odpowiadającej indywidualnym preferencjom obserwatora. Dla szczególnie wymagających użytkowników przewidziano specjalne muszle oczne o kształcie rogu. Skutecznie chronią one oczy przed niepożądanym światłem mogącym wpadać do okularów lornetki. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne podczas obserwacji przy słonecznej pogodzie oraz przy obserwacjach nocnych.

Magnezowy korpus zabezpiecza urządzenia przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jest to bardzo sztywna i zarazem lekka struktura, która wyróżnia się wyjątkowo dużą wytrzymałością. Wypełnienie lornetek azotem oraz pierścienie uszczelniające skutecznie chronią wnętrze przed zalaniem i zaparowaniem. Dzięki temu lornetki Nikon EDG bez trudu mogą pracować w najtrudniejszych warunkach. Nawet pełne zanurzenie w wodzie do głębokości 5 m nie jest w stanie ich uszkodzić. Niewielka masa, odpowiednie rozłożenie środka ciężkości oraz gumowana obudowa sprawiają, że lornetki pewnie leżą w dłoni.