Mobilny internet ma ogromny potencjał i bardzo szybko się rozwija. Według opublikowanego niedawno raportu, w ciągu pięciu lat więcej użytkowników będzie łączyć się z Internetem za pomocą urządzeń mobilnych, niż przy użyciu komputerów stacjonarnych. Trend ten jest widoczny również w serwisie YouTube. W 2009 r. liczba wejść z urządzeń mobilnych wzrosła o 160 proc. względem roku 2008.
Za pomocą YouTube Mobile odtwarzanych jest obecnie ponad 100 mln plików wideo dziennie. Podobną liczbę wyświetleń notował cały serwis YouTube.com w 2006 roku, kiedy to połączył swoje siły z Google. O popularności mobilnej wersji YouTube mówią również statystyki – co minutę z urządzeń mobilnych trafia do serwisu godzina nowych materiałów wideo. W Polsce popularność mobilnej wersji YouTube zwiększyła się w ciągu ostatniego roku ponad dwukrotnie.

Reklama

YouTube dla urządzeń mobilnych został uruchomiony w 2007 r. Na stronie m.youtube.com było wówczas dostępnych około 1000 filmów. Podczas gdy powstawały nowe możliwości dostępu do filmów, przeglądarki dla telefonów komórkowych miały wiele ograniczeń, które uniemożliwiały korzystanie w pełni z YouTube w wersji mobilnej. Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, użytkownicy serwisu chcą mieć dostęp do swoich ulubionych filmów, niezależnie od tego, gdzie się znajdują.

To właśnie dlatego YouTube wprowadza nową, uaktualnioną wersję serwisu dla urządzeń mobilnych. Co nowego można znaleźć w serwisie m.youtube.com?
• jest znacznie szybszy od poprzedniej wersji;
• zawiera nowy, wygodny interfejs użytkownika, ulepszony pod kątem urządzeń wyposażonych w ekran dotykowy;
• zawiera funkcje znane użytkownikom YouTube w wersji normalnej, tj. propozycje wyszukiwania, możliwości tworzenia list odtwarzania, możliwość dodawania filmów do “ulubionych” oraz opcje “Podoba mi się” i “Nie podoba mi się”;
• po raz pierwszy w mobilnej wersji serwisu użytkownicy mogą dzielić się filmami przesyłając je do serwisów społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter;
• mobilna wersja serwisu YouTube jest uaktualniana znacznie częściej, niż aplikacje YouTube w wersjach dla telefonów komórkowych.
Najnowsza wersja serwisu YouTube dla urządzeń mobilnych jest dostępna za pośrednictwem przeglądarek www w iPhone’ach i telefonach z systemem Android. Zmiany wprowadzone w serwisie można sprawdzić pod adresem m.youtube.com.