Strony z końcówką .PL znalazły się w grupie 20 najniebezpieczniejszych domen na świecie - wynika z raportu firmy McAfee, Mapping the Map Web. Strony z końcówką .PL w 2009 roku były na 60 miejscu. Wśród niemal 300 tys. przebadanych serwisów z tej domeny, ponad 17 tys. niosło ze sobą zagrożenia bezpieczeństwa informatycznego. Oznacza to siedmiokrotny wzrost zagrożenia w porównaniu z rokiem 2009. Co więcej, niemal wszystkie serwisy w Polsce uznane za ryzykowne (96,5%) mają przypisany najwyższy, czerwony poziom ryzyka - co oznacza, że zawierają szkodliwe programy (np. trojany, wirusy i oprogramowanie szpiegowskie), kod atakujący przeglądarki po otwarciu strony.

Reklama

Firma McAfee przebadała pod kątem poziomu stwarzanego zagrożenia 27 milionów serwisów internetowych. Wyniki badania wskazują, że najbardziej niebezpieczną domeną na świecie, jest ta najbardziej popularna, czyli .COM. Należy do niej aż 56% wszystkich niebezpiecznych serwisów internetowych. Drugie miejsce zajmuje domena .INFO. Podobnie, jak w ubiegłym roku, najbezpieczniejsza okazała się z kolei domena .JP (Japonii).

Ale to się może szybko zmienić. Wśród najbardziej niebezpiecznych domen na trzeciej pozycji (po .COM i .INFO) znalazła się domena Wietnamu, która w ubiegłym roku zajmowała 39 pozycję. Według raportu aż 58% serwisów zarejestrowanych w tym kraju jest niebezpiecznych. „Raport pokazuje, jak szybko cyberprzestępcy modyfikują sposoby przywabiania ofiar i unikania aresztowania" - powiedziała Paula Greve, dyrektor ds. badań w McAfee Labs. „Jeszcze w ubiegłym roku domena Wietnamu (.VN) była względnie bezpieczna, podczas gdy teraz zajęła trzecie miejsce wśród najbardziej niebezpiecznych domen świata. Cyberprzestępcy wybierają kraje, w których mogą zarejestrować domenę tanio, sprawnie i przy niewielkim ryzyku aresztowania. Przez to domeny pierwszego poziomu, które w jednym roku są bezpieczne - w następnym mogą już być ryzykowne".