Stany Zjednoczone powoli zapominają o tradycyjnych książkach. Ośrodek analityczny Forrester Research Inc. www.forrester.com szacuje, że w tym roku Amerykanie kupią e-booki o wartości miliarda dolarów.
W ciągu najbliższych pięciu lat suma wydana na cyfrowe książki ma się potroić. To ogromny wzrost, rok temu sprzedano e-booki zaledwie za 301 mln dol.
Ten skok jest wynikiem pojawienia się na rynku ogromnej ilości przenośnych urządzeń mogących służyć jako czytniki. Szczególną rolę odgrywa tu iPad produkowany przez firmę Apple, który od debiutu w kwietniu sprzedał się już w kilku milionach sztuk.
Eksperci Forrester szacują, że o ile pod koniec ubiegłego roku zaledwie 3,7 mln Amerykanów dysponowało tabletami lub innymi mobilnymi urządzeniami, na których mogli czytać książki, to na koniec tego roku będzie już ich 10,3 mln, a w 2015 roku liczba użytkowników tabletów wyniesie 30 mln.
Reklama
Z badania ośrodka wynika, że 35 proc. Amerykanów czyta elektroniczne wersje książek na swoich laptopach, 32 proc. na sprzedawanym przez Amazon Kindle, 23 proc. na iphone’ach i ipadach. Reszta na mniej popularnych urządzeniach (czytnikach innych firm czy netbookach).
Połowa Amerykanów, którzy kupili e-booki, nabyła je w Kindle Store, prowadzonym przez Amazon.com sklepie z elektronicznymi wersjami książek. Amazon podał niedawno, że w tym roku po raz pierwszy sprzeda więcej e-booków niż tradycyjnych książek.