Giancarlo Cerutti, szef włoskiego holdingu wydającego dziennik „Il Sole 24 Ore”, pokazał, jaką strategię powinni dziś przyjąć wydawcy prasy biznesowej. – Być liderem rynku informacji biznesowej, bez względu na to, jak dostarczymy ją odbiorcom – ogłosił kilka dni temu podczas prezentacji strategii holdingu na lata 2011 – 2013. Choć „Il Sole 24 Ore” jest tylko jednym z aktywów grupy, to jego marka jest filarem nowego planu. "To brama do naszej oferty na różnych platformach i nośnikach" podkreśla Cerutti.
Reklama
W tym samym kierunku podąża dziś większość wydawców prasy biznesowej. Globalni, jak „Financial Times” i „Wall Street Journal”, także ci na lokalnych rynkach, w Polsce, Czechach, Bułgarii i na większych, takich jak Francja i Włochy, oraz na jednym z największych w Europie – niemieckim. Wszyscy szukają nowych źródeł przychodów w erze cyfrowych mediów, do których czytelnicy migrują po informację.
Zmianę modelu biznesowego wymusił też kryzys i załamanie rynku reklamy prasowej. W przeciwieństwie do tytułów globalnych prasa w Europie miała trudniejszą sytuację. W Polsce według domu mediowego Starlink spadek nakładów na reklamę w prasie sięgnął 18,2 proc. w roku 2009 i 6,2 proc. po trzech kwartałach roku 2010. W innych krajach regionu było jeszcze gorzej. – W 2009 roku wydatki na reklamę w prasie spadły o 40 – 50 proc. – mówi „DGP” Sorin Pislaru, redaktor naczelny rumuńskiego dziennika „Ziarul Financia”.
Mimo to wydawcy biznesowi wyszli z gospodarczych turbulencji mniej poobijani niż prasa ogólnoinformacyjna. Sprzedaż spadała wolniej, niektórym wręcz rosła. – Jesteśmy jedynym chorwackim dziennikiem, którego prenumerata rośnie. W ubiegłym roku zwiększyliśmy przychody reklamowe o 20 proc. – twierdzi w rozmowie z „DGP” Darko Markuszić, redaktor naczelny chorwackiej gazety „Poslovni Dnevnik”.
W Polsce, jak wynika z danych ZKDP, rozpowszechnianie płatne „Dziennika Gazety Prawnej” w okresie styczeń – listopad 2010 roku wyniosło 100,3 tys. egz. To wynik o 27 proc. lepszy niż przed rokiem samej „Gazety Prawnej” (po połączeniu z „Dziennikiem” ukazuje się od 14 września 2009 roku, według Związku Kontroli Dystrybucji Prasy „Dziennik Gazeta Prawna” jest kontynuacją wyłącznie „Gazety Prawnej”). Wydawca podkreśla, że w 2010 roku jego wpływy z reklam wyniosły 85,4 mln zł, co oznacza wzrost o 27,2 proc. O 1,8 proc., czyli do 18,2 tys. egz., poprawił się w tym czasie także wynik „Pulsu Biznesu”.
Wydawcy rozwijają dziś strony internetowe, wchodzą na telefony komórkowe i tablety, biorą opłaty za dostęp do treści w sieci. – Nie mogą ograniczać się do gazety. Jej marka powinna być fundamentem platformy marketingowej, która połączy czytelników z reklamodawcami – mówił w wywiadzie dla „DGP” Carlo Campos, wiceprezes hiszpańskiej Innovation Media Consulting doradzającej wydawcom.
"Spółka Infor Biznes jest dostawcą informacji biznesowej i prawnej, a nie jedynie wydawcą „DGP”. Następuje dywersyfikacja przychodów, z naciskiem na wzrost przychodów z różnych działalności w internecie" - podkreśla Ewa Świstuniuk, prezes Infor Biznes, wydawcy „Dziennika Gazety Prawnej”.
Pislaru opowiada o podobnej strategii: – Jesteśmy na iPhonie, uruchomimy aplikację na iPada. Chcemy wprowadzić naszą markę do wszystkich możliwych kanałów dystrybucji.