Sony Computer Entertainment Inc. (SCE) ogłosiło dzisiaj swoje najnowsze urządzenie do przenośnej rozrywki (nazwa kodowa: NGP), który dostarczy niepowtarzalnych doświadczeń z obcowania z urządzeniem przenośnym. NGP pojawi się na rynku pod koniec roku 2011.

Reklama

NGP zostało zaprojektowane z myślą o zaoferowaniu niezrównanej jakości rozrywki interaktywnej, jaką oferuje jedynie PlayStation(R). W efekcie ten nowy system to rewolucyjne połączenie bogatych doświadczeń dla graczy z szerokimi możliwościami interakcji międzyludzkiej w realnym świecie, co możliwe było dzięki wykorzystaniu doświadczeń jakie firma SCE zdobyła, wprowadzając na rynek systemy rozrywki PSP(R) (PlayStation(R)Portable) i PlayStation(R)3 (PS3(R)).

Wciągająca i głęboka rozrywka znajdują się w samym DNA PlayStation, a NGP jest na to najnowszym dowodem. Oferując zarówno możliwości łączenia się przez Wi-Fi jak I 3G, a także posługując się różnorodnymi aplikacjami, NGP zaoferuje niezliczone możliwości, aby użytkownicy "spotykali się", "łączyli", "wyszukiwali", "dzielili" i "grali" ze swymi przyjaciółmi, bez względu na to, gdzie się w danym momencie znajdują. Urządzenie zaoferuje cały wachlarz opcji, dzięki którym korzystanie z niego dostarczy wrażeń zarezerwowanych dla urządzeń najbardziej przełomowych i nowoczesnych.

NGP zawiera przepiękny, dotykowy, 5-calowy ekran elektroluminescencyjny (OLED) do wyświetlania obrazu. Wysokiej klasy CPU/GPU w połączeniu z OLED pozwala na pokazywanie bogatej, niezwykle uderzającej grafiki jaka nigdy jeszcze nie gościła w systemie przenośnej rozrywki, zarówno do odtwarzania gier, jak i innych treści rozrywki cyfrowej. Ten nowy system wyposażony jest również w multi-dotykowy touch pad z tyłu, co w połączeniu z ekranem dotykowym z przodu oferuje możliwości grania, posługując się systemem w trzech wymiarach, poprzez ruchy palców - dotykanie, chwytanie, popychanie, ciągnięcie i wodzenie nimi po ekranie.

Jako bezpośredni następca filozofii PSP, NGP również zaadoptował formę doskonale owalnego kształtu, stworzoną tak, aby jak najwygodniej spoczywać w rękach użytkownika. Po raz pierwszy też, system do przenośnej rozrywki będzie wyposażony w dwa drążki analogowe, co pozwoli na łatwiejsze dostosowanie do wymogów przenośnej rozrywki większej liczby gatunków gier.Reklama

Każda z gier na NGP będzie wyposażona w strefę nazwaną "LiveArea(TM)", gdzie użytkownicy będą mogli dzielić grę i zabawę z innymi użytkownikami. Użytkownicy będą mieli dostęp do najnowszych informacji o grach tworzonych przez SCE oraz developerów third party poprzez sieć PlayStation(R)Network. Dodatkowo, użytkownicy NGP będą mogli przeglądać dziennik "Activity", który będzie bezustannie aktualizowany o informacje o osiągnięciach użytkowników grających w te same gry, co w rezultacie może spowodować aktywną komunikację zwrotną użytkowników.

SCE zapewni, bazujące na miejscu, w którym znajduje się użytkownik, usługi, jako element podstawowych cech wykorzystujących sieć PlayStation Network. Nowa aplikacja, nazwana "Near" stworzona właśnie z myślą o tej usłudze i sieci zostanie przeinstalowana na każdym z systemów NGP i pozwoli użytkownikom na dowiedzenie się w co grają ich znajdujący się w pobliżu znajomi, albo też w co grali niedawno. Użytkownicy będą następnie mogli spotkać się zarówno ze swoimi przyjaciółmi, jak też nowymi graczami w przestrzeni wirtualnej, bez względu na to, czy grają w te same gry, zwyczajnie dzieląc się informacjami na temat swoich gier poprzez wymiar czasu i przestrzeni.

NGP adaptuje nowe medium gier - niewielkich rozmiarów karty z pamięcią flash dedykowane do tytułów NGP. Wykorzystując cechy pamięci flashowej, ta innowacyjna karta może przenosić zarówno treści software'u, jak i dodatkowe treści do gier lub zachowane stany gry. Adaptując karty z pamięcią flash, SCE będzie w stanie zaoferować w przyszłości karty o większej pojemności, dzięki czemu twórcy gier otrzymają do dyspozycji więcej miejsca przeznaczonego na dostarczanie jak najpełniejszych i najbogatszych gier.

NGP wyposażone będzie także w dwie kamery - jedną z przodu i jedną z tyłu, ponadto także w trzy sensory ruchu, żyroskop, akcelerometr i elektroniczny kompas - a każde z nich stworzone po to, aby użytkownik mógł w pełni cieszyć się całym światem elektronicznej rozrywki powiązanym z doświadczeniami z życia codziennego.

Zapowiedziane dziś PlayStation(R)Suite (PS Suite), będzie również blisko współpracować z NGP. Nowe gry, stworzone i wydane z myślą o urządzeniach przenośnych bazujących na systemie operacyjnym Android(TM) także będą współpracowały z NGP. W wyniku tego użytkownicy będą mieli dostęp nie tylko do najnowszych i najlepszych, ale także bardziej casualowych treści, typowych dla rynku mobile'owego.

SCE będzie entuzjastycznie wspierać NGP aż do czasu premiery, wskazując je jako platformę do rozrywki cyfrowej nowej generacji i wykorzysta wszelkie dostępne środki, aby dalej poszerzać rynek urządzeń przenośnych.