Szef Nokii przyznał się, że koncern przegrywa z konkurencją, a od czasów premiery pierwszego iPhone'a, Finowie nie stworzyli żadnego telefonu, który byłby w stanie nawiązać walkę z produktami Apple'a. Dlatego też czas na zmiany i strategiczne partnerstwo z Microsoftem.

Reklama

Flagowe produkty będą więc działać na Windows Phone 7. Do to sklep z aplikacjami i muzyką OVI, zostanie wchłonięty przez Windows Marketplace. Na komórkach będą też działać nawigacje, stworzone przez Nokię.

Analitycy chwalą nowy pomysł Nokii i Microsoftu. Według nich świat smartfonów nie jest już tylko tortem, który dzielą między sobą Apple i Android Google'a. Sojusz Nokii z Microsoftem daje obydwu firmom to, czego im do tej pory brakowało - Nokia dostanie dobry system operacyjny, a koncern z Redmond wreszcie będzie miał sprzęt, który w pełni wykorzysta zalety Windows Phone 7. Do tego Microsoft może liczyć na doświadczenie Finów w produkcji telefonów.

To nie oznacza jednak całkowitej śmierci Symbiana i MeeGo. Nokia wciąż chce produkować telefony, wykorzystujące te systemy operacyjne.