1 kwietnia ma w Danii ruszyć nowa usługa, która docelowo miałaby zastąpić znaczki pocztowe – albo uczynić z nich jedynie produkt dla filatelistów.

Reklama

Pomysł jest prosty, oparty na banalnych usługach sms-owych. Wiadomość wysłana na określony numer – w Danii będzie to 1900 – oznacza pobranie stosownej opłaty. Musi zawierać słowo PORTO. W odpowiedzi przychodzi sms z kodem, który trzeba wypisać na kopercie.

Duński pomysł pozytywnie opiniują Szwedzi, którzy mają zamiar przeprowadzić u siebie podobny eksperyment z mobilnymi usługami pocztowymi. Jeśli ich próby będą zwieńczone sukcesem chcieliby stosować nowe rozwiązanie nie tylko w stosunku do listów, ale też lżejszych paczek: do 2 kg wagi.

Zgodnie z intencjami pomysłodawców w ten sposób każdy, kto będzie musiał wysłać list, będzie uniezależniony od poczty. List będzie mógł być wrzucony do skrzynki o każdej porze, w dowolnej odległości od urzędu pocztowego, bez konieczności stania w kolejce. Ba, nie trzeba nawet wykorzystywać kodu od razu – użytkownik ma siedem dni na wykorzystanie przesłanego kodu.