Microsoft zaprezentował dużą aktualizację systemu operacyjnego Windows Phone 7, która wprowadza szereg nowych funkcji przesuwających granicę oczekiwań wobec smartfonów pod względem komunikacji, aplikacji i korzystania z Internetu. Pracując nad Mango programiści Microsoft trzymali się zasad projektowych, na które tak pozytywnie zareagowali pierwsi użytkownicy Windows Phone; idei, według której oprogramowanie nie powinno pochłaniać uwagi użytkowników, a pozwalać im na swobodne łączenie się z najważniejszymi dla nich ludźmi oraz zapewnić dostęp do informacji istotnych w danym momencie.

Reklama

„Mango to połączenie najlepszych istniejących rozwiązań oferowanych przez smartfony, uzupełnione o setki nowych funkcji” – powiedziała Anna Karolewska, dyrektor działu Consumer & Online w polskim oddziale Microsoft. – „Dzięki nim Windows Phone przewiduje czego szuka użytkownik i podpowiada mu gdzie znajdzie informacje, których w tym momencie potrzebuje. Nadchodząca aktualizacja wykorzysta unikalny sposób, w jaki system Windows Phone łączy ludzi i informacje, aby ułatwić komunikację, dostarczyć ciekawsze aplikacje i zapewnić wygodniejsze korzystanie z Internetu.”

Aktualizacja Mango pozwoli również na wykorzystanie nowych narzędzi dla deweloperów, dzięki którym możliwe będzie tworzenie aplikacji i gier nowej generacji. Nowe narzędzia deweloperskie otworzą między innymi dostęp do biblioteki żyroskopu oraz kamery telefonu, co wpłynie na lepsze połączenie warstwy sprzętowej z elementami oprogramowania i wykorzystanie w aplikacjach tzw. augmented reality (rzeczywistość rozszerzona). Deweloperzy będą również mogli w szerszym zakresie wykorzystać potencjał kafli oraz wielozadaniowości. Bezpłatna wersja beta Windows Phone Developer zostanie udostępniona na stronach Microsoft w ciągu 24 godzin od wczorajszej prezentacji.

Ekosystem Windows Phone 7 rośnie stabilnie od czasu premiery w październiku zeszłego roku. W usłudze Marketplace dostępnych jest obecnie ponad 17 tysięcy aplikacji. Średnio co tydzień pojawia się 1200 nowych programów rozszerzających użyteczność Windows Phone 7. Coraz większą grupę wśród nich stanowią polskie aplikacje, których w tej chwili jest ponad 180, a codziennie przybywają dwie kolejne. Średnio co tydzień Marketplace odnotowuje również 11 nowych rejestracji polskich programistów, których obecnie jest ponad 350.

Mango przyczyni się do rozwoju i wzmocnienia ekosystemu Windows Phone dzięki nowym partnerskim umowom z firmami Acer, Fujistu-Toshiba i ZTE, które zobowiązały się do wprowadzenia nowych modeli Windows Phone na rynkach na całym świecie. Wraz z Mango rośnie też liczba obsługiwanych przez Windows Phone języków, która od tej pory obejmuje również język polski. Znacznie wydłuża się też lista krajów, z których klienci mają dostęp do aplikacji poprzez Windows Phone Marketplace.

Użytkownicy współczesnych smartfonów często skarżą się, że ich obsługa nastręcza im wielu kłopotów, ponieważ dotarcie do konkretnej informacji wiąże się z wykonaniem kilku kroków. Wynika to z architektury tych urządzeń, która jest skoncentrowana na aplikacjach, a nie na użytkowniku. Mango podchodzi do urządzenia z perspektywy użytkownika i organizuje informacje wokół osoby lub grupy, z którą się kontaktujemy, a nie aplikacji, z której korzystamy

Dzięki Windows Phone i aktualizacji Mango zmienia się sposób myślenia o aplikacjach. Użyteczność aplikacji jest dziś mierzona tym, co można zrobić w ich obrębie, jednak prawdziwy potencjał tkwi w możliwości ich zintegrowania bezpośrednio z głównymi funkcjami telefonu. Mango nie tylko ułatwia dodawanie powiadomień z aplikacji wprost na ekranie startowym, ale sprawia także, że aplikacje pojawiają się w wynikach wyszukiwania oraz w hubach, które wykorzystuje Windows Phone. Dzięki temu zwiększy się szansa, że użyteczna aplikacja będzie we właściwym miejscu, gdy akurat będzie potrzebna.

Komfortowe korzystanie z Internetu to jedno z najważniejszych wymagań stawianych przez użytkowników współczesnych smartfonów. Ekrany są większe oraz lepsze jakościowo, a procesory szybsze. Stąd użytkownicy oczekują, ze telefon będzie miał podobne możliwości jak komputer czy , notebook. Dlatego do przeglądania Internetu w Mango służy Internet Explorer 9, najnowsza przeglądarka firmy Microsoft. Mango jednak idzie dalej, łącząc siłę sieci z unikalnymi funkcjami telefonu, takimi jak wiedza o lokalizacji, kamera i dostęp do aplikacji. Dzięki temu użytkownik zyskuje nowe spojrzenie na sieć, bardziej zlokalizowane, dopasowane do potrzeb i dające wskazówki do działania.