Firma NVIDIA ogłosiła, że w Narodowych Laboratoriach Oak Ridge (ORNL), czyli największych zakładach obliczeń naukowych przy Departamencie Energii Stanów Zjednoczonych, trwają prace nad wdrożeniem rewolucyjnego superkomputera „Tytan”, opartego na procesorach graficznych NVIDIA® Tesla™. Tytan jest superkomputerem klasy Cray XK6, którego szczytowa wydajność wyniesie ponad 20 petaflopów.

Reklama

Dzięki temu komputer będzie dwukrotnie szybszy i trzykrotnie wydajniejszy energetycznie od bieżącego najszybszego superkomputera na świecie, czyli komputera „K” zlokalizowanego w Japonii. Tytan będzie przełomowym narzędziem dla naukowców i pozwoli wykorzystać ogromną moc przetwarzania równoległego z wykorzystaniem procesorów graficznych do przeprowadzania badań i odkryć. Superkomputer będzie wykorzystywany do badań z wielu różnych dziedzin: materiałowych, technologii energetycznej, naukowych, geodezyjnych i nie tylko.

"Znaczny wzrost mocy obliczeniowej przyczyni się do rozwoju wszystkich dziedzin nauki, ponieważ wysoka wydajność otwiera ona drogę do nowych odkryć, które do tej pory pozostawały poza naszym zasięgiem" - twierdzi Jeff Nichols, wicedyrektor laboratorium ds. Obliczeń i nauk obliczeniowych w Oak Ridge National Laboratory. "Tytan znajdzie zastosowanie w szeregu ważnych projektów badawczych, dotyczących m.in. rozwoju ekonomicznych biopaliw, czystszych silników spalinowych, bezpieczniejszej energii nuklearnej i wydajniejszej energii słonecznej".

"Decyzja laboratoriów Oak Ridge, aby oprzeć Tytana na procesorach graficznych Tesla, podkreśla przekonanie, iż heterogeniczne systemy obliczeniowe oparte na procesorach graficznych stanowią najlepszą drogę do osiągnięcia obliczeń eksaskalowych w ciągu następnej dekady" - twierdzi Steve Scott, dyrektor ds. technicznych produktów Tesla w firmie NVIDIA, odnosząc się do wydajności obliczeniowej sięgającej 1000 petaflopów. "Procesory graficzne Tesla dostarczą 85 procent szczytowej wydajności Tytana. Osiągnięcie podobnej wydajności w oparciu o same procesory centralne – przy założeniu, że chcemy zachować równie wysoką wydajność energetyczną i równie niskie koszty – jest po prostu niemożliwe".

W ramach pierwszego, trwającego już etapu wdrożenia komputera Tytan, istniejący superkomputer Jaguar w Laboratoriach Oak Ridge zostanie zmodernizowany 960 procesorami graficznymi Tesla M2090 opartymi na architekturze NVIDIA® Fermi. Procesory graficzne będą pełnić funkcję modułów towarzyszących wielordzeniowym procesorom centralnym, które są już zainstalowane w tym superkomputerze klasy Cray XK6. W drugim etapie, który zostanie rozpoczęty w 2012 r., zaplanowano wdrożenie do 18 000 procesorów graficznych Tesla opartych na architekturze nowej generacji, opatrzonej nazwą kodową "Kepler".