Google poinformował w styczniu, że wprowadzi od marca nową ujednoliconą politykę prywatności i warunków korzystania z różnych produktów firmy, jak wyszukiwarka Google, poczta Gmail czy portal YouTube. Przedstawiciele firmy wyjaśniali, że nowa polityka prywatności ma połączyć w jednym dokumencie to, co dotychczas znajdowało się w 60 innych i dotyczyło różnych serwisów.

Reklama

Biorąc pod uwagę szeroki zakres usług (Google'a) i ich popularność, zmiany w polityce prywatności państwa firmy mogą mieć wpływ na wielu obywateli w większości lub we wszystkich państwach członkowskich UE - napisał do Google'a szef instytucji reprezentującej 27 narodowych regulatorów Jacob Kohnstamm.

W datowanym 2 lutego liście, którego kopię posiada PAP, Kohnstamm poinformował, że to francuski regulator ds. ochrony danych osobowych CNIL będzie w imieniu pozostałych badał konsekwencje zmian wprowadzanych przez Google dla ochrony danych osobowych użytkowników. Zaapelował, by do zakończenia tej analizy Google powstrzymał się z wprowadzaniem zmian.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości Viviane Reding pochwaliła tę inicjatywę. Potrzebujemy przejrzystego i zdecydowanego stosowania unijnej ochrony danych wszędzie w Unii Europejskiej, a także prawnej pewności dla obywateli i biznesu - powiedziała Reding.

Ujednolicona nowa polityka prywatności ma sprawić - informował Google - że będzie mógł on łączyć informacje o użytkownikach z różnych usług, np. wyszukiwarek, map, portali. Posiadacze kont w różnych serwisach będą traktowani jako użytkownicy Google'a. Dzięki zmianom bardziej trafne mają być wyniki wyszukiwania w produktach firmy.

Po zalogowaniu przez użytkownika Google, będziemy w stanie robić rzeczy takie jak np.: sugerowanie zapytań lub dostosowywanie wyników wyszukiwania w oparciu o informacje zawarte na profilach użytkownika w serwisie Google+, Gmail czy np. YouTube - twierdzili przedstawiciele firmy.

Podkreślali oni, że zmiany umożliwią Google'owi pomaganie użytkownikom w znalezieniu dokładnie tego, czego szukają; na podstawie danych geolokacyjnych, informacji z kalendarza i zaznaczonego na mapie miejsca, Google będzie mógł przypomnieć nawet o nadchodzącym spotkaniu. Kierownictwo Google'a zapewnia, że firma nikomu nie będzie udostępniać informacji zgromadzonych na temat osób korzystających z jej produktów. Wyjątkiem może być nakaz sądowy.

25 stycznia Komisja Europejska zaproponowała nowelizację unijnych przepisów z 1995 roku o ochronie danych. KE chce zwiększyć kontrolę użytkowników nad swoimi danymi w internecie i proponuje m.in. tzw. prawo do wymazania np. danych i zdjęć z portalu społecznościowego. Zgodnie z nowymi przepisami firmy takie jak Google będą musiały "prostym i zrozumiałym językiem" informować o swojej polityce prywatności, czyli sposobach przetwarzania danych. Ponadto będą miały obowiązek uzyskać jednoznaczną zgodę na przechowywanie i przetwarzanie danych, np. odsprzedawanie innym firmom.