Wszyscy zachwycają się nowymi telewizorami, czy telefonami. Tymczasem w sferze AGD także wszystko mocno się zmienia. Nowoczesne pralki w niczym nie przypominają siermiężnych produktów z PRL. Obecne urządzenia są już mocno skomputeryzowanymi produktami, które wykorzystują najnowsze technologie, a jednocześnie są przyjazne dla środowiska. Takim produktem jest jedna z flagowych pralek Samsunga - WF0804X48E.

Reklama

Widać, że designerzy Samsunga nie zajmują się tylko telefonami, czy telewizorami. Urządzenie jest ładne i estetyczne - klasyczna biel, duży elektroniczny wyświetlacz i programator na środku panelu sterowania. Do tego duże drzwi bębna, który mieści aż 8 kilogramów prania. Oczywiście, ilość wkładanego prania zależy od programu - w niektórych można włożyć zaledwie 2 kilogramy ubrań.

Obsługa jest niezwykle prosta - w przeciwieństwie do dawnych urządzeń, gdzie na programatorze były umieszczone literki, których znaczenie opisywała instrukcja, tu mamy wypisane rodzaje prania - ręczne, dżinsy, pościel, bawełna, itp. Po ustawieniu odpowiedniej pozycji, komputer pralki sam dobiera temperaturę, ilość płukań czy prędkość obrotów - jeśli jednak chcemy coś zmienić, np. zwiększyć, czy zmniejszyć temperaturę, możemy te parametry zmienić. Na wyświetlaczu mamy podany też czas prania.

Pralka jest jednym z najbardziej ekologicznych produktów Samsunga - klasa energetyczna A+++, średnie roczne zużycie energii to (według danych technicznych) 1,04 kWh i 56 litrów wody na pranie. Do tego jest też funkcja "prania dziennego", które w ciągu 15 minut, przy minimalnym zużyciu wody i prądu wyczyści bieliznę, czy koszule.

Urządzenie wykorzystuje technologię Eco Bubble - w skrócie połączenie wody, powietrza i proszku tworzy specjalne bąble, które wnikają w tkaniny i lepiej usuwają zabrudzenia. Czy to działa? W porównaniu z moją starą maszyną ma dużo większą ładowność - a więcej prania na raz, to mniejsze zużycie energii. Do tego, przy tym samym proszku, ubrania wychodzą czystsze, bardziej miękkie i, dzięki wysokiej prędkości (do 1400) suchsze.

Reklama

Urządzenie ma też system zabezpieczający przed tym, by na ubraniu nie została piana, gdy dosypiemy za dużo proszku. Jest też automatyczny system czyszczenia filtra i system diagnostyczny. Do tego sprzęt AGD jest cichy - nawet przy wirowaniu, nic nie grzechocze, a pralka nie skacze po podłodze. O tym, że pranie się skończyło, dowiemy się z delikatnego piszczenia elektronicznego głośnika.

Wady urządzenia? Ciężko przyczepić się do jakości prania, ładowności, czy zużyciu energii. Tak naprawdę największą wadą urządzenia jest cena - pralka kosztuje ponad 2,6 tysiąca złotych. Jeśli więc mamy w miarę dobrą, działającą pralkę, to , uwzględniając zysk na zmniejszonym zużyciu energii, koszt zakupu zwróci się za kilka lat. Jeśli natomiast szukamy nowego sprzętu AGD, to Samsung WF0804X48E jest jednym z lepszych wyborów na rynku.

Media