Kreator Map Google (ang. Google Map Maker) to społecznościowe narzędzie, które pozwala użytkownikom własnoręcznie wprowadzać zmiany w mapach oferowanych przez firmę. Od środy korzystać z niego mogą również ci internauci, którzy chcą wprowadzać lub aktualizować informacje na mapie Polski.

Reklama

Użytkownicy mogą aktualizować mapy o nie oznaczone dotychczas drogi, tory kolejowe ścieżki piesze i rowerowe, obiekty takie jak pomniki, stadiony, restauracje czy księgarnie. Mają też możliwość edytowania już wprowadzonych przez innych zmian.

Google zapewnia, że dzięki wykorzystaniu społeczności do kontroli wprowadzanych informacji uzyskuje dane, przydatne zwłaszcza w obszarach, gdzie zdjęcia satelitarne wysokiej jakości są jeszcze niedostępne lub istniejące dotychczas mapy - niedokładne. Dane wprowadzane przez nowych użytkowników są sprawdzane i modyfikowane przez tych bardziej zaawansowanych lub przez pracowników firmy.

Kreator Map Google działa w oparciu o wiedzę użytkowników. Przed dokonaniem zmian każdy użytkownik musi być zalogowany do swojego konta, historia edycji pokazuje każdą zmianę i nazwę użytkownika, który jej dokonał - powiedział Piotr Zalewski z Google Polska. Wszystkie zmiany są moderowane, większość z nich przez zespół ochotników (...). Gdy jedna osoba dokona jakieś zmiany, inni użytkownicy edytujący tą samą okolicę, zobaczą, że są zmiany, które trzeba przejrzeć i zaakceptować. Poza tym, w Google jest mały zespół osób, który na bieżąco sprawdza i moderuje zmiany, by utrzymać wysoką jakość map. Sprawdzamy także wszystkie zgłoszenia dotyczące błędów na mapach i zmian, które wzbudzają kontrowersje - dodał Zalewski.

Usługa Google Map Maker została uruchomiona w czerwcu 2008 roku; od tego czasu lista map, które można edytować, jest konsekwentnie rozszerzana. Podobne do Kreatora Map Google projekty to m.in. Wikimapia fundacji Wikimedia (oparta zresztą o interfejs programistyczny Google Maps API) czy OpenStreetMap, projekt działający na zasadach licencji Creative Commons (CC BY-SA).

Reklama