Na edukacyjnym forum Microsoft in Education międzynarodowe zespoły nauczycieli wymyślały wspólne projekty edukacyjne. Pomysł, który współtworzyła Iza Breguła ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Strzelcach Opolskich spodobał się jury i zajął trzecie miejsce w konkursie. Razem z pedagogami z Bangladeszu, Pakistanu, Lianu i Ekwadoru, Polka próbowała rozwiązać problem uczniów, którzy opuszczają zajęcia w szkołach, by zdobyć pieniądze dla rodziny.

Reklama

Na czym polega to rozwiązanie? Najpierw dzięki Skype, uczniowie klas zaangażowanych w projekt pedagogów poznają się "na żywo". Potem jedna ze szkół stworzy internetowy sklepik, który sprzedawać będzie rękodzieła uczniów z pozostałych placówek, a na koniec pieniądze trafią do Bangladeszu. Uczniowie przygotują także instrukcje dla swych kolegów, jak te drobiazgi wykonać.

Praca w międzynarodowej grupie, zwłaszcza z przedstawicielami z krajów pozaeuropejskich reprezentującymi skrajnie odmienne kultury, była wyjątkowym doświadczeniem z punktu widzenia zawodowego i społecznego. Była to jednak przed wszystkim wyjątkowa szansa na przygotowanie realnego programu pomocy ubogim uczniom z Bangladeszu. Ogromnie się cieszę, że będziemy kontynuować nasza współpracę i zaangażujemy do niej dzieci oraz rodziców z naszych szkół. Dla moich wychowanków będzie to niezwykła okazja do poznania innych kultur, doskonalenia się w znajomości języka angielskiego i pomocy kolegom i koleżankom z innych krajów. Wyróżnienie w kategorii Poverty naszego projektu to wielki sukces- mówiła po konkursie lauretka.