Wybór telefonu wcale nie jest łatwą decyzją. Oprócz sprzętu wybieramy bowiem "ekosystem", czyli aplikacje i akcesoria związane z urządzeniem. Jeśli więc w przyszłości będziemy chcieli zdecydować się na inny system operacyjny, to ulubione programy będziemy musieli kupić na nowo. Jak więc rozsądnie wybrać? Oto największe plusy i minusy trzech systemów operacyjnych.

Reklama

1) iOS został stworzony przez Apple'a dla urządzeń spod znaku nadgryzionego jabłka. To system zamknięty, co oznacza, że da się na nim zainstalować jedynie te aplikacje, które znajdziemy w oficjalnym sklepie. Do tego nie ma też mowy o pełnej kontroli nad telefonem - nie wgramy więc nowego oprogramowania, czy nie zmodyfikujemy systemu operacyjnego. Do tego mamy do dyspozycji jedynie dwie wersje komórki i dwa rodzaje tabletów.

To, co dla jednych jest wadą - dla innych może być błogosławieństwem. Jako, że Apple sprawuje ścisłą kontrolę nad tym, co możemy wgrać na nasze urządzenie, nie ma mowy o wirusach, czy szkodliwym oprogramowaniu. Nie ma też problemu, że coś nie będzie działać (no, może poza mapami Apple'a), albo, że sprzęt okaże się niekompatybilny z oprogramowaniem. Mamy też do wyboru dużą ilość akcesoriów - od fantazyjnych futerałów, po głośniki, kable, słuchawki i stacje dokujące. Trzeba jednak pamiętać, że za sprzęt będziemy musieli zapłacić dużo więcej, niż za urządzenia z innymi systemami operacyjnymi.

2) Windows Phone - to miał być w rękawie Microsoft, ale niestety nie wyszło tak, jak planował koncern. Choć popularność systemu rośnie, to jednak wciąż daleko mu do uzyskania znaczącego udziału w rynku. Największą zaletą WP jest bardzo prosta obsługa. Zamiast kilkunastu ekranów z małymi ikonkami dostajemy jedno długie, przewijane w dół menu, na którym są duże kafelki, przedstawiające najważniejsze informacje z aplikacji. System jest też najmniej zasobożernym z wielkiej trójki i nie wymaga czterordzeniowego procesora, by szybko działać.

Kolejną zaletą smartfonów z WP na pokładzie jest idealna współpraca z komputerowym systemem operacyjnym - na przykład pakiet Office łączy się z naszym kontem i umożliwia dostęp do dokumentów w chmurze. Inną zaletą są aparaty fotograficzne montowane w najwyższych modelach Nokii - aparat z Lumii 1020 bije konkurencję na głowę. Windows Phone ma też najlepszą nawigację z wszystkich trzech systemów - mapy Nokii możemy ściągać do pamięci telefonu, dzięki czemu telefon nie musi ciągnąć danych z sieci (co jest bardzo przydatne podczas zagranicznych podróży).

Największą bolączką systemu jest za to brak aplikacji - większość z tych, która się pojawia na WP, nie jest warta uwagi. Do tego brakuje popularnych programów, jak klucza bezpieczeństwa do World of Warcraft czy aplikacji bankowych. Nie można też będzie podłączyć wielu akcesoriów, które wymagają aplikacji do działania - choćby zewnętrznych dysków twardych czy przenośnych drukarek.

Nie ma też mowy o dużym wyborze telefonów - mamy do wyboru jedynie kilka modeli Nokii. Co prawda pojawiają się plotki o Sony czy Samsungu, które to firmy mają szykować nowe modele z Windows Phone, jednak te newsy nie znajdują potwierdzenia. Z kolei w samym systemie brakuje tak prostych rzeczy, jak choćby osobne ustawianie głośności dla SMSa i rozmów telefonicznych.

3) Android to najpopularniejszy system operacyjny świata. Jego otwartość sprawia, że znajdziemy go wszędzie - od lodówek, przez telewizory aż do smartfonów. To system operacyjny, który daje nam największą kontrolę nad telefonem - możemy zrobić wszystko - wgrać nowe, zmodyfikowane oprogramowanie czy zainstalować dowolną aplikację, dostępną poza sklepem. Do tego mamy największy wybór telefonów - od najprostszych modeli typu LG L3, do zaawansowanych, multimedialnych kombajnów, jak Z Ultra, HTC One czy Note 3.

Nie ma żadnego problemu czy aplikacjami. W sieci znajdziemy nawigacje, gry, programy zastępujące piloty do telewizorów, pakiety biurowe, książki, czy co tam jeszcze nam potrzeba. Jeśli zaś chodzi o akcesoria, to jest ich przynajmniej tyle, ile do urządzeń Apple'a.

Jednocześnie jednak to, co jest największą zaletą Androida, jest jego największym problemem. Otwarcie systemu sprawia, że mniej doświadczeni użytkownicy mogą albo zainstalować zawirusowane aplikacje spoza sklepu, albo też, próbując wgrać nowe oprogramowanie, całkowicie zablokować swój telefon. Z kolei producenci sprzętu, którzy sami ustalają politykę wypuszczania najnowszych wersji Androida, mogą uznać, że dany model nie dostanie nowego oprogramowania, czy też przedłużają prace nad dopasowaniem najnowszej wersji systemu do swych urządzeń.

Jak więc wybrać odpowiednie urządzenie i "ekosystem"? Po pierwsze warto sprawdzić w sklepie z aplikacjami (zwykle dostępnym z komputera PC), czy programy, których chcemy używać są dostępne w naszym przyszłym systemie operacyjnym (szczególnie ważne w przypadku Windows Phone). Potem sprawdzić, jakich dodatkowych funkcji potrzebujemy. Potem tylko zostaje wybrać model telefonu, który najbardziej nam się podoba.