Nazywa się Windows 10 i jest najnowszym systemem operacyjnym firmy Microsoft. Ten amerykański gigant internetu i komputerów zaprezentował swój program w San Francisco.Nazwa trochę zaskoczyła ekspertów, bo poprzedni system Microsoftu nazywał się Windows 8, firma przeskoczyła więc o jedną cyfrę do przodu.

W najnowszej wersji znów pojawi się słynny guzik "start" w lewym dolnym rogu; w Windows 8 go nie było. Poza tym Windows 10 będzie trochę zbliżony do poprzednika: na ekranie startowym będą reagujące na dotyk żywe kafelki umożliwiające szybki kontakt z pocztą elektroniczną, serwisami społecznościowymi czy prognozą pogody. Zdaniem Microsoftu Windows 10 ma być podobny i do wersji ósmej i do siódmej.

Najnowszy program ma obsługiwać zarówno tradycyjne komputery jak i tablety czy konsole do gier. Zdaniem komentatorów rywalizacja na rynku będzie spora, zwłaszcza że Windows nie ma aż tylu aplikacji na tablety czy smartfony, co konkurencyjne systemy iOS i Android. Windows 10 ma zostać wkrótce udostępniony wybranym użytkownikom do testowania.

Według firmy NetMarketshare Windows 8 cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem użytkowników, znacznie częściej nadal używane są wersje Windows 7 a nawet znacznie starszy Windows XP, któremu Microsoft już nie zapewnia wsparcia.