Współczesne pojazdy mechaniczne często posiadają nowe technologie komunikacyjne (podłączenie do internetu), które mają przynosić dodatkowe korzyści w postaci np. zwiększonego bezpieczeństwa, poprawionej ekonomii spalania paliwa czy ogólnej wygody użytkowników - napisano w komunikacie FBI i amerykańskiego nadzoru bezpieczeństwa transportu (NHTSA). Wraz z rosnącym poziomem łączności (samochodów z internetem) ważne jest, aby klienci i producenci byli świadomi zagrożeń dotyczących ich cyberbezpieczeństwa - dodano w dokumencie.

Reklama

FBI ostrzegło także przed działaniami cyberprzestępców, którzy mogą próbować blokować procesy aktualizacji online systemów samochodów, wysyłając fałszywe wiadomości zawierające załączniki ze szkodliwym oprogramowaniem. BBC na swoich stronach internetowych przypomina, że w ostatnim czasie koncerny General Motors i BMW opublikowały aktualizacje oprogramowania, które mają zmniejszyć ryzyko zdalnych ataków na pojazdy.

BBC przypomina także, że w zeszłym roku koncern Fiat Chrysler wezwał na akcję serwisową w Stanach Zjednoczonych 1,4 mln samochodów, po tym jak eksperci ds. bezpieczeństwa cybernetycznego przejęli zdalnie kontrolę nad jednym z modeli Jeepa. Udało im się wpływać m.in. na sterowanie autem i jego hamulce.

Wiele firm oferuje rozwiązania polegające na łączeniu samochodów np. za pomocą karty SIM z sieciami telekomunikacyjnymi i internetem. Klienci otrzymują dzięki temu m.in. możliwość zdalnego monitorowania stanu pojazdu przez specjalne aplikacje mobilne. Pozwalają także na otwieranie lub zamykanie drzwi samochodów, włączanie silnika lub ustawienie nagrzewania lub chłodzenia pojazdów. Niektóre z nich łączą się w razie wypadku lub kradzieży z centrami firm i służbami ratunkowymi.

Reklama