Zrzut ekranu na smartfonach z systemem Android

By wykonać zrzut ekranu na smartfonie z Androidem, wystarczy posłużyć się odpowiednią kombinacją przycisków.

- w przypadku urządzeń posiadających fizyczny przycisk Home (znajduje się na przedniej dolnej części urządzenia), trzeba wcisnąć jednocześnie: Home i przycisk blokady;

- w odniesieniu do modeli bez przycisku Home, wcisnąć należy jednocześnie: dolny przycisk regulacji głośności oraz przycisk zasilania.

Reklama

Przyciski należy przytrzymać przez około dwóch sekund. Wykonany w ten sposób screen zostanie automatycznie zapisany w systemowej aplikacji Galeria.

Reklama

Zrzut ekranu w Windows (komputer, laptop)

W przypadku laptopów i komputerów stacjonarnych z pomocą przychodzi specjalny klawisz - print screen (oznaczany najczęściej skrótem PrtScr). Po jego wciśnięciu, zawartość ekranu zostanie skopiowana do schowka. By zachować ją na dysku, należy otworzyć wybrany program do edycji obrazu, np. Paint, a następnie użyć skrótu klawiaturowego Ctrl+V lub opcji wklej. Teraz wystarczy zapisać plik i gotowe.

Warto zaznaczyć, że - w zależności od klawiatury - print screen może znajdować się w tym samym miejscu, co klawisz Insert. Wykonanie zrzutu ekranu wymaga wówczas jednoczesnego wciśnięcia klawisza funkcyjnego (Fn) i PrtScr.

Reklama

Powyższa procedura dotyczy zapisu wyglądu całego ekranu. System Windows umożliwia jednak wykonanie zrzutu, obejmującego tylko aktywne okno. By wykonać taki wybiórczy screen, należy przytrzymać w tym samym czasie PrtScr oraz Alt, a następnie zapisać zawartość schowka w analogiczny do opisywanego już sposób (czyli np. w programie graficznym Paint).

Zrzut ekranu na tablecie z systemem Windows

Brak klawiatury z wyodrębnionym klawiszem PrtScr nie wyklucza możliwości zapisu zawartości ekranu. Wykonanie screenshota na tablecie to kwestia wykorzystania prostej kombinacji przycisków, a dokładniej: przycisku Windows (jest oznaczony logo Widnows i umieszczony pod ekranem) oraz sprzętowego przycisku do zmniejszania głośności. Zrzut zostanie zapisany w katalogu zrzuty ekranu/ screenshots, umieszczonym w folderze zdjęcia/photos.

Zrzut ekranu w iOS (iPhone czy iPad)

Użytkownicy produktów marki Apple, chcąc wykonać zrzut ekranu, muszą przytrzymać jednocześnie przycisk Home i włącznik. Wówczas zawartość ekranu zostanie zapisana w folderze Rolka z aparatu (aplikacja Zdjęcia).