Nowości wśród smartfonów czy olbrzymich telewizorów w rozdzielczości 8K można było się spodziewać, natomiast wciąż zaskakuje rozmach, z jakim technologia wkroczyła do sektora AGD. Gospodarstwa domowe są coraz bardziej „smart”, a już niedługo obsługa pralki czy zmywarki będzie miała więcej wspólnego z korzystaniem z aplikacji niż z regulacją pokręteł i wciskaniem guzików.

Od obowiązku do przyjemności

W ostatnich latach głośno było o kolejnych funkcjach dostępnych w sprzętach AGD, takich jak większa liczba programów, mniejsze zużycie wody i energii czy inteligentne rozwiązania dla domu. Na tegorocznych targach IFA w Berlinie widać nowy trend, który ma znacznie poprawić komfort codziennych obowiązków. W tym kierunku podążył japoński koncern Sharp poprzez serię urządzeń 1-Touch Pro. To nowa generacja sprzętu AGD, którego obsługa jest zautomatyzowana w stopniu większym niż kiedykolwiek. Sharp obrał w swojej technologii ciekawy, nieoczywisty kierunek. Zamiast skupiać się na poszerzaniu wachlarza dostępnych programów prania czy zmywania, skoncentrował się na tym, aby odciążyć użytkownika z rozterek dotyczących wyboru najlepszego trybu pracy sprzętu.

W 1-Touch Pro program zostaje ustalony automatycznie. Pralka sama rozpoznaje rodzaj tkaniny i masę prania, a także określa stopień zabrudzeń. Następnie dobiera temperaturę, ustala zużycie wody i energii, a nawet dysponuje ilością detergentu, jaki zostanie wykorzystany do wyprania naszych rzeczy. W przypadku niewielkich zabrudzeń dostępny jest trwający zaledwie 12 minut program odświeżający ubrania, które nie wymagają długiego namaczania w bębnie. Różnica w porównaniu ze znanymi nam możliwościami pralek jest znacząca, a zestawienie przebierania ubrań i czytania etykiet ze stuknięciem w ekran dotykowy pralki wypada jednoznacznie na korzyść nowej technologii Sharpa. Takie rozwiązanie przemówi zwłaszcza do osób, dla których właściwe zaprogramowanie pralki zawsze było co najmniej kłopotliwe.

Bardzo zbliżone jest działanie nowej zmywarki firmy Sharp. Dobór intensywności pracy urządzenia w zależności od tego, ile naczyń chcemy umyć, pozwala na maksymalne skrócenie programu zmywania. Czteroosobowa rodzina nie musi już czekać, aż zapełni zmywarkę po brzegi. Z technologią 1-Touch Pro można pozmywać po obiedzie w kwadrans. Nowością od Sharpa jest także zaprezentowana podczas berlińskich targów funkcja AquaGlide, czyli dysze umożliwiające dokładne wyczyszczenie wnętrza szklanek, butelek dla niemowląt i kubków.Media

Zgrzewarka zamiast kostkarki

Podczas tegorocznych targów IFA nawet osoby, które pojawiły się tam z zamiarem obejrzenia najnowszego smartfonu, przystawały na dłuższą chwilę przy stoisku Sharpa. Trudno się dziwić, skoro zobaczyły, że podchodząc do drzwi lodówki, wcale nie znalazły tam kostkarki, a zgrzewarkę VacPac Pro. Dlaczego się tam znalazła? Z powodu zatrważających corocznych raportów dotyczących marnowania i wyrzucania żywności w krajach rozwiniętych. Produkty spożywcze kupowane w sklepach mają krótki termin ważności i po otwarciu szybko się psują. Aby zmienić te niekorzystne statystyki, Sharp zainstalował zgrzewarki w swoich lodówkach z technologią AdvancedFresh. Pakując próżniowo produkty, wydłużamy ich przydatność do spożycia nawet ośmiokrotnie. Dodatkowo zyskujemy sporo przestrzeni. Najłatwiej można się o tym przekonać w przypadku zamrażarek, gdzie źle zapakowane produkty zajmują sporo miejsca, a energia wykorzystywana do ich chłodzenia mogłaby być zdecydowanie lepiej spożytkowana. To kolejna innowacja od Sharpa, która niedługo może mieć znaczący wpływ na nasze życie.

Piekarnik „5 w 1”

Japoński producent nie zaniedbał również sprzętu do zabudowy. Piekranik AirStream to kolejna nowość zaprezentowana w Berlinie. Przedstawia się go jako „najchłodniejszy” piekarnik na rynku, który nie wpływa swoją pracą na temperaturę w kuchni. Pamiętacie jeszcze funkcję podwójnego pieczenia? Zapewne tak, gdyż nie jest to stary wynalazek. Niemniej przy możliwości AirStream – pieczenia pięciu potraw jednocześnie – wcześniejsze rozwiązania już nie imponują. Pięć poziomów równoczesnego pieczenia to około sto babeczek przygotowanych za jednym razem. Wszystko dzięki dodatkowym bocznym nawiewom, zapewniającym stałą temperaturę w każdym zakątku piekarnika.

Media