Inne
Reklama

1. iPhone

Inne / materialy prasowe

Już w dniu swojej premiery (miała miejsce w styczniu) iPhone został okrzyknięty gadżetem roku 2007. Choć plotki o apple’owskiej komórce krążyły już od dawna, to rezultaty prac inżynierów kalifornijskiej firmy dla wielu były zaskoczeniem. Tym, co wyróżnia iPhone’a jest brak klawiatury, którą zastępuje dotykowy ekran. Do tego twardy dysk, na którym można zapisać piosenki (tak jak w iPodzie), aparat cyfrowy i moduł WiFi. Choć iPhone’owi udało się odnieść niesamowity sukces rynkowy, nie oznacza to, że jest ideałem. iPhone jest – jak na komórkę – dość przestarzały. Nie obsługuje technologii szybkiej transmisji danych (UMTS czy HSDPA), nie ma Bluetoothe’a, no i jest dość drogi.

2. Konsola Nintendo Wii

Inne / materialy prasowe

Choć konsola Nintendo pojawiła się na rynku w ubiegłym roku, to dopiero bieżący rok pokazał, że jest hitem. Szacuje się, że do tej pory sprzedano ponad 13 milionów białych konsoli. Wii zdobyła serca użytkowników nie tylko przystępną ceną, ale przede wszystkim interaktywnością. Dzięki specjalnemu kontrolerowi gracz może faktycznie boksować, strzelać, czy wymachiwać rakietą tenisową. Grając w Wii, można nie tylko się napocić, ale i stracić kilka kilo.

3. Nasza-klasa.pl

Adres tego serwisu internetowego zna chyba każdy. Stworzona przez studenta witryna umożliwia odszukiwanie znajomych z przedszkoli, podstawówek czy ze studiów. Choć już wcześniej w polskiej sieci istniały podobne serwisy, to właśnie Nasza-klasa odniosła gigantyczny sukces. Najlepszym tego dowodem były… problemy z serwerami, które nie wytrzymywały naporu tłumów użytkowników. Na szczęście techniczne kłopoty zostały zażegnane – dzisiaj korzystanie z Naszej-klasy to już sama radość.

4. iPod Touch

Reklama

Steve Jobs nadal lubi zaskakiwać. Zaproszeni do udziału we wrześniowej konferencji prasowej dziennikarze spodziewali się, że jej powodem są nowe iPody. Ale na pewno nie taki. iPod Touch to iPhone bez komórki – i dzięki temu gadżet jest bliski ideałowi. Umożliwia odsłuchiwanie muzyki, oglądanie filmów i zdjęć oraz przeglądanie internetu. Cała obsługa ogranicza się do klikania w dotykowy ekran.

5. Amazon Kindle

Zbliżający się kres tradycyjnych, papierowych książek wieszczono już od jakiegoś czasu. Jednak dopiero od tego roku „paperbooki” i „hardcovery” mogą poczuć się naprawdę zagrożone. Sprawcą zamieszania jest Kindle – gadżet do czytania e-książek i e-gazet. Gadżet powstał na zamówienie internetowej księgarni amazon.com, która póki co, jest jedynym miejscem, w którym kupimy Kindle’a. Oczywiście na Amazonie kupimy też setki e-booków oraz zaprenumerujemy elektroniczne wydania najpoczytniejszych pism z całego świata.

6. Windows Vista

Chyba żaden poprzedni system operacyjny Microsoftu nie spotkał się z tak ostrą krytyką użytkowników żalących się na jego liczne mankamenty. Jednak mimo to Viście i tak przeznaczony jest los najpowszechniej używanego oprogramowania na świecie. Twórcy Visty skupili się na funkcjach związanych z internetem, multimediami oraz na łatwości obsługi systemu przez użytkownika. Przejawem tego ostatniego ma być interfejs Windows Aero bazujący na „latających” trójwymiarowych elementach i animacjach.

7. MacOS X Leopard

Choć z powodu prac nad iPhonem premiera Leoparda została przesunięta o pół roku, niewątpliwie warto było czekać. W nowym systemie operacyjnym położono nacisk na łatwość i wygodę przeszukiwania archiwów domowego komputera. Funkcja time machine umożliwia odzyskiwanie wykasowanych plików, a spaces – uporządkowaną pracę na komputerze. Apple twierdzi, że jego najnowszy system operacyjny podbije serca tych, którzy dotychczas podchodzili z dystansem do wynalazków Steve’a Jobsa. Czas pokaże, czy tak się stanie.

8. Wyścigi samochodów DARPA

Chyba w co drugim filmie science fiction można zobaczyć samochody, które same odwożą swoich właścicieli do domu. Te futurystyczne wizje są bliższe rzeczywistości, niż nam się wydaje. Dowodem tego są wozy, jakie wystartowały w tegorocznej edycji wyścigu DARPA Urban Challenge. Dzięki sztucznej inteligencji, nawigacji GPS oraz najróżniejszym czujnikom, samochody-roboty były w stanie same pokonać gąszcz miejskich ulic i dotrzeć do wskazanego celu. Choć na seryjnie produkowane mądre auta przyjdzie nam poczekać, to testowane w prototypach technologie niewątpliwie ulepszą tradycyjne wozy.

9. Microsoft Surface

Tak zapewne będą wyglądać komputery przyszłości. Prototyp z laboratoriów Microsoftu w niczym nie przypomina dzisiejszych PC-tów. Zamiast skrzynki nadano mu formę... interaktywnego stołu. Jego blat to ekran dotykowy, który zastępuje nam mysz, klawiaturę oraz tradycyjny monitor. Co ważne, wrażliwy na dotyk surface jest w stanie obsłużyć jednocześnie kilku użytkowników i może komunikować się z innymi urządzeniami za pośrednictwem Bluetooth’a lub WiFi. Pozostaje tylko czekać, aż pojawi się w sklepach.

10. Procesory Intela 45 nm

Prawo Gordona Moore’a, mówiące o tempie rozwoju technologii informatycznych, nadal pozostaje aktualne. W listopadzie firma Intel wprowadziła na rynek mikroprocesory wyprodukowane w technologii 45 nanometrów. Dzięki temu na pojedynczym czterordzeniowym chipie można upakować aż 820 mln tranzystorów – dwukrotnie więcej niż na procesorze tej samej wielkości, ale produkowanym starą metodą. Technologia 45 nm nie tylko pozwala na zwiększenie wydajności chipa, ale też na obniżenie poboru mocy.

Twórcy rankingu:

Jan Sochaczewski, szef działu hi-tech portalu Dziennik.pl

1. Nasza-klasa.pl

2. Electro Needle Biomedical Sensor Array

3. Pleo


Małgorzata Minta, dzienniarka działu nauka „Dziennika”

1. Procesory Intel 45 nm

2. Nasza-klasa.pl

3. iPod Touch

Grzegorz Błażewicz, prezes portalu Interia.pl

1. iPhone

2. Czytnik e-booków Kindle

3. Kosnola Nintento Wii

Michał Bonarowski, redaktor naczelny Onet.pl

1. iPhone

2. Komórki z GPS-em

3. Internetowe serwisy społecznościowe (np. Facebook, Myspace)

Marcin Bójko, redaktor naczelny miesięcznika „Digital Foto Video”

1. iPhone

2. iPod Touch

3. Nikon D3

Paweł Górecki, redaktor działu nauka tygodnika „Newsweek”

1. iPhone

2. Chevrolet Tahoe

3. Airbus A380

Łukasz Partyka, redaktor serwisu Technologie.Gazeta.pl

1. Sterowanie komputerem z mózgu

2. Prace nad prawami robotyki w Wielkiej Brytanii i Korei Płd.

3. Wyścig DARPA Urban Challenge

Piotr Stanisławski, dziennikarz tygodnika „Przekrój”

1. Apple iPhone

2. Samsung Flash Solid-State Drive (SSD)

3. Ultra Mobile PC

Jan Stradowski, szef działu nauki miesięcznika „Focus”

1. Transplantacja genomu

2. Prototypowy 80-rdzeniowy mikroprocesor Intela

3. Ogniwo słoneczne z University of Delaware

Tomasz Woźniak, dyrektor programowy portalu Wirtualna Polska

1. Google Streetview

2. Apple iPhone

3. Playstation 3