Choć o istnieniu technologii wiadomo było od pół roku, dopiero teraz pokazano publicznie sterowniki zdolne ją obsługiwać. Choć, jak przyznali goście z USA, sterowniki są w wersji alpha, i trochę im do doskonałości brakuje, zdołali pokazać, że hybryda żyje i ma sens.

Hybrid Power, pierwszy z dwóch elementów nowego układu, pozwala wyłączyć procesor graficzny (GPU), co prowadzi z kolei do spadku poboru mocy całego komputera. Wszelkie obliczenia dotyczące wyświetlanego obrazu przejmuje wtedy wbudowany w chipset płyty głównej rdzeń graficzny (IGP). Ten tryb przeznaczony jest do pracy w edytorze tekstu albo przeglądania internetu.

Gdy będziemy chcieli pograć, Hybrid Power przywraca do życia procesor graficzny, a drugi tryb,GeForce Boost, pozwala kożystać z połączonej mocy obliczeniowej GPU i IGP. Efekt zadziwia. Najnowsze gry (nawet Cryisis) testowane na nowym, tanim systemie GeForce 8200, śmigały. Choć na średnich ustawieniach, to jednak bez drogiej karty graficznej.

Różnice w poborze energii są znaczne. W trybie ekonomicznym pobór mocy utrzymywał się na poziomie 50 watów, przy maksymalnym obciążeniu skakał do 150. W pierwszym kwartale NVIDIA przygotowała Hybrid SLI dla platfomy AMD (nForce 780a, nForce 750a, nForce 730a, GeForce 8500 GT, GeForce 8400 GS, GeForce 8200). Dla Intela pojawią się w drugim kwartale 2008.

Reklama