p

ReklamaJak czytamy w "The Telegraph", Cognition Technologies sprzedaje licencję na swoją mapę twórcom różnego rodzaju oprogramowania, gdzie zrozumienie naturalnego języka może wspomóc pracę z maszyną. Odpowiednio przygotowana maszyna będzie miała zasób słów dziesięciokrotnie większy od absolwenta amerykańskiego koledżu.

Komputer będzie rozumiał różne czasy w zdaniu, a także kontekst, w jakim dane słowa się pojawiają. "Nauczyliśmy komputer praktycznie znaczenia wszystkich słów i zdań w języku angielskim" - mówił dziennikarzom Scott Jarus, jeden z szefów CT. "To jeden z bloków tworzących podstawy Web 3.0 lub - jak przyjęło się mówić - sieci semantycznej. Nasze dzieło to owoc 30 lat pracy" - dodał.

W praktyce technologia zostanie najpierw wprowadzona w wyszukiwarkach. Gdyby wpisać "melancholijne piosenki z ptakami" wyszukiwarka wiedziałaby, że szukać ma piosenek z wyrazami oznaczającymi smutek i gatunki ptaków.

Pierwszymi klientami Cognitive Technology zostali prawnicy, przebijający się z pomocą ich wynalazku przez potężne tomy akt sądowych (Cognition's Caselaw). Powoli staje się to najbardziej rozchwytywaną technologią internetową na świecie. Działający na podobnym polu Powerset został kupiony przez Microsoft.

System pomagający rozumieć intencje użytkownika, nad którym pracuje Powerset, ma wzbogacić usługę Live Search Microsoftu.