"Trwa kolejny atak DDoS na EPUAP. Usługi są dostępne, ale mogą wystąpić utrudnienia" - napisał na Twitterze minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński.

Reklama

Czym jest ePUAP?

ePUAP to portal, który służy do komunikacji obywatela z administracją. Można na nim m.in. założyć firmę, czy złożyć tam deklarację śmieciową.

Na czym polega atak DDoS?

Atak DDoS (Distributed Denial of Service) to rodzaj cyberataku, w którym atakujący próbuje sparaliżować lub uniemożliwić dostępność usług lub zasobów online dla prawidłowych użytkowników. W takim ataku atakujący wykorzystuje wiele różnych komputerów lub urządzeń, znanych jako botnet, aby przeciążyć docelowe systemy lub sieci.

Atak DDoS polega na zasypywaniu docelowych serwerów lub usług ogromną liczbą żądań lub danych, przekraczając ich zdolności przetwarzania lub przepustowość. To powoduje przeładowanie zasobów i powoduje, że usługi stają się niedostępne dla prawidłowych użytkowników. Atak DDoS może trwać przez krótki czas lub być kontynuowany przez wiele godzin lub dni, w zależności od siły ataku i zdolności systemu do radzenia sobie z nim.