Czy da się uratować zalany telefon? Jak długo schnie zalany telefon? Jak uratować telefon po zalaniu woda i czego nie robić po zalaniu telefonu? YouTube to skarbnica mniej lub bardziej skutecznych porad. Można znaleźć tam m.in. filmiki, które mają pomóc odzyskać telefon po zalaniu. Czy są skuteczne?
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Filmik, który ma pomóc odzyskać zalany filmik to nic innego jak nagrania dźwięków o niskim tonie, które wprawiają urządzenie w drganie. Skuteczność tej metody postanowili sprawdzić pracownicy redakcji The Verge. O sprawie napisał benchmark.pl.
Czy filmik pozwala odzyskać telefon po zalaniu?
Głoś wydobywający się z głośnika ma na celu wprawienie w ruch powietrza, a co za tym idzie – również wody. Jak stwierdził Eric Freeman, starszy dyrektor ds. badań w firmie Bose, sposób ten faktycznie może być skuteczny. "Spowoduje to największy ruch powietrza, który wypchnie wodę uwięzioną w telefonie" - powiedział.
Redaktorzy The Verge postanowili przetestować metodę w praktyce. Do eksperymentu wybrano cztery modele telefonów: iPhone'a 13, Pixela 7 Pro, Pixela 3 oraz Nokię 7.1, które zanurzono w cieczy. Dzięki odtworzeniu filmiku woda została częściowo usunięta z głośnika. Dźwięk sprawił, że urządzenie wyrzucało z siebie drobne krople wody.
Skuteczność tego sposobu nie była jednak 100-procentowa. Przede wszystkim filmik nie usuwał cieczy z innych części smartfona. Woda pozostała m.in. pod przyciskami, w porcie USB, a także w gnieździe karty SIM. Choć w rezultacie trzy na cztery przetestowane telefony działały po zalaniu nie można jednoznacznie stwierdzić czy stało się tak dzięki metodzie czy wodoszczelnej konstrukcji.