"Microsoft chce skończyć z wizją, że WIndows Mobile jest tylko dla biznesmenów. Nasz system operacyjny jest dla wszystkich użytkowników telefonów" - tłumaczy dziennikowi.pl PIotr Pągowski, dyrektor generalny działu Consumer & Online. I, trzeba przyznać, WInPhone to zupełnie inny system niż poprzednia wersja.

Reklama

>>>Microsoft: Ludzie jeszcze mogą polubić Vistę

Zrezygnowano ze starego, przypominającego desktopowy Windows, interface'u. Teraz funkcje telefonów są o wiele łatwiej dostępne, nie trzeba przegryzać się przez skomplikowane menu i zastanawiać się, jak uruchomić potrzebną nam funkcję. Dostajemy też, w zestawie, nową wersję Internet Explorera, wreszcie wyposażonego w działającego Flash Playera - znika więc problem, znany w telefonach konkurencji, że nie da się wyświetlić animacji, czy filmików.

Najważniejszą jednak zmianą jest sklep z aplikacjami. Do tej pory programy na WIndows Mobile rozrzucone były po całym internecie, do tego nie wiadomo było, czy aplikacja zadziała. Teraz się to zmieni. WIndows Marketplace to wyzwanie rzucone sklepowi Apple'a. Wszystkie programy, zanim trafią do sieciowego sklepiku są testowane przez specjalistów Microsoft, by sprawdzić, czy faktycznie działają bez problemu. Do tego aplikację może napisać każdy. "Gdy ktoś napisze program, powinien wysłać go nam, my go sprawdzimy, a potem, po opłacie kilkudziesięciu dolarów, pojawi się w naszej witrynie" - wyjaśnia Piotr Pągowski.

>>>Polacy wolą smartfony od zwykłych komórek

Nie trzeba też będzie mieć karty kredytowej, by kupować oprogramowanie. Microsoft chce, by opłaty doliczano do rachunku telefonicznego. Co ważne, jeśli aplikacja się nam nie spodoba, możemy ją zwrócić.

Ciekawą możliwością jest opcja MyPhone. Dzięki niej kończą się problemy z przenoszeniem danych z telefonu na telefon. Możemy przesłać wszystko z naszej komórki do serwerów Microsoftu. Gdy zmienimy telefon, bez problemu SMS-y, maile, zdjęcia, czy książkę telefoniczną odzyskamy. Możemy też zdalnie wyczyścić komórkę, czy też odnaleźć ukradziony telefon, dzięki pozycji stacji bazowych.

>>>Łatwa obsługa kluczem do sukcesu iPhone'a

WinPhone zapowiada się naprawdę ciekawie. Microsoft potrafi jednak zrobić system łatwy w obsłudze, przyjazny użytkownikowi i pełen ciekawych funkcji. Wszystko teraz w rękach producentów komórek. Zarówno Samsung jak i HTC ma już gotowe modele z nowym systemem operacyjnym, które wkrótce pojawią się w sprzedaży. Do tego obie firmy zapowiadają, że przeprogramują część swych starych telefonów, działających na WinMobile 6,1 na nowy system.

p

Andrzej Mężyński: Czemu nazwaliście system operacyjny 6,5, czy nie lepiej byłoby połączyć go z premierą oprogramowania na komputery i obu dać nazwę 7?
Alfredo Patron:
Nie mogliśmy, WIndows Mobile 6,5 wynika z naszej mapy drogowej. Niedługo zaczniemy pracę nad wersją 7, ale chcę powiedzieć, że nazwa nie ma nic wspólnego z jakością. WinPhone nie będzie miał problemu z kompatybilnością z Windows 7

Macie system operacyjny, własny odtwarzacz muzyki, a co z połączeniem tego w jedno wasze urządzenie, czy jest szansa na ZunePhone?
Nie, obecnie nie pracujemy nad takim urządzeniem. Chcemy się skoncentrować na WinPhone i rynku aplikacji.

Mówiąc o aplikacjach, czy będzie można instalować programy z anglojęzycznego działu Marketplace, czy też zostaje nam kilka programów, któe powstały w języku polskim?
Nie będzie żadnych problemów z uruchomieniem aplikacji ściągniętych z całego świataCzy trzeba będzie mieć kartę kredytową? WIelu Polaków nie korzysta z tej formy płatności, zrezygnowalibyście w ten sposób z dużego rynku
Mamy dwa sposoby płącenia z porgramy, albo kartą kredytową, albo doliczenie kosztu programu do rachunku telefonicznego

WinPhone, jako nowy system, będzie narażony na ataki hakerów i twórców wirusów. Microsoft ma własne oprogramowanie antywirusowe - Security Essentials - czy wprowadzicie je na telefony?
Nie, nie sądzimy, że telefony są aż tak zagrożone. Oczywiście, jeśli nasi partnerzy stworzą takie oprogramowanie, to nie będzie problemów, by je uruchomić na naszym systemie operacyjnym

Alfredo, gdybyś miał przekonać Polaków, dlaczego powinni wybrać telefon z waszym oprogramowaniem, to na co zwróciłbyś uwagę?
Po pierwsze - łatwość obsługi. WinPhone jest naprawdę prosty i nie tylko dla biznesmenów. Do tego mamy opcje, których inni nie mają. Konkurencja albo skierowana jest tylko na biznes, albo na rozrywkę. My mamy ofertę dla wszystkich. Po trzecie rynek aplikacji, któe będą sprawdzone i będą działać i które każdy może napisać. Uważam, że te funkcje przekonają każdego do WinPhone


*Alfredo Patron jest dyrektorem działu Mobile Communications Business (MCB) na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Odpowiada za sprzedaż i marketing urządzeń i rozwiązań z systemem Windows Mobile.