Nasz kraj staje się liderem w Europie: zgodnie z raportem eHandel Polska prognozy dla rynku E-Commerce są bardzo optymistyczne, przewidując wzrost o 24% w stosunku do roku ubiegłego.

Z roku na rok zauważamy zresztą, że wachlarz produktów kupowanych w sieci staje się coraz szerszy. Internetowe szlaki przetarła domowa elektronika. W związku z możliwością uzyskania korzystniejszej ceny zaczęliśmy kupować aparaty fotograficzne, komputery, telewizory, sprzęt gospodarstwa domowego. Zwyżkowy trend zyskują też zakupy książek, płyt i filmów - tu też argumentem jest korzystniejsza cena i ogromna dostępność produktów, których na próżno szukać od ręki w stacjonarnych sklepach. Niegasnącym zainteresowaniem cieszą się też kosmetyki, parafarmaceutyki i produkty dietetyczne. W sieci kupujemy też elementy wyposażenia wnętrz, przy czym nie chodzi tu tylko o urocze drobiazgi: coraz chętniej decydujemy się na zestawy mebli, tekstylia i oświetlenie.

Z pewnymi oporami polscy internauci rozpoczynali e-kupowanie artykułów spożywczych. O ile na powodzenie mogły liczyć markowe słodycze, produkty delikatesowe czy przysmaki z różnych stron świata, trudniej było zdecydować się na zakup świeżego mięsa, pieczywa czy mrożonek. Jednak szybko i w tym segmencie internetowe sklepy spożywcze odniosły sukces, szczególnie w dużych miastach i wśród zapracowanych 30-40 latków. Ciekawie wygląda też kupowanie ubrań. Jeszcze kilka lat temu w internecie szukaliśmy drobiazgów i ciekawostek vintage, jednak na większe zakupy trudniej było się zdecydować. Tymczasem okazuje się, że ubranie całej rodziny dzięki zakupom w sieci staje się coraz popularniejsze. Dzięki licznym ułatwieniom oferowanym przez sklepy, e-kupowanie stało się bezpieczne i szybko zrezygnowaliśmy ze stania w kolejce do przymierzalni na rzecz spokojnego zamówienia wszystkich części garderoby, toreb, bielizny. Znane marki odzieżowe prowadzą sprzedaż w ramach sklepów internetowych, coraz popularniejsze stają się też e-sklepy oferujące produkty wielu marek.

Co spowodowało, że tak chętnie dodajemy produkty do internetowych koszyków i bez obaw zamawiamy nawet obuwie, akcesoria czy dodatki do domu? Główną przyczyną jest duży wybór produktów, bardzo atrakcyjne ceny i szybka dostawa. Decydując się na kupno ubrań czy butów zwracajmy jednak uwagę na regulamin sklepu i bezpieczeństwo transakcji. Bezpieczny zakup to taki, który umożliwia bezproblemowy zwrot towaru, ustawowo w czasie 10 dni roboczych, choć wiele sklepów, np. http://www.zalando.pl/ gwarantują aż 30 dni na podjęcie decyzji. Ważna jest w tym wypadku gwarancja zwrotu pieniędzy lub wymiany produktu. Kupując w sieci zwróćmy też uwagę na warunki dostawy - dobrze, gdy wypatrzone w sklepie internetowym buty dotrą do nas w możliwie najszybszym czasie. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy sklep posiada certyfikat jakości chroniący kupującego, dzięki któremu możemy z pełnym zaufaniem zabrać się za zakupy. A kiedy otrzymamy wyczekiwaną przesyłkę, z pewnością poczujemy się wyjątkowo przymierzając ubrania w zaciszu własnej sypialni - bez tłoku, kolejek i nieprzemyślanych decyzji.

Artykuł powstał we współpracy z Zalando