Gra zaczyna się, gdy Batman przywozi Jokera do więzienia dla najbardziej niebezpiecznych przestępców w Arkham. Okazuje się jednak, że to dopiero początek szatańskiego planu maniakalnego przestępcy. Uwalnia się on z celi i przejmuje kontrolę nad zakładem. Jedyną osobą, która go może powstrzymać to Nietoperz.

Reklama

Siłą Batmana nie jest jednak atak metodą wojsk radzieckich. On zachowuje się jak komandos - ukrywa się na kamiennych gargulcach, by zsunąć się z nich, omotac przeciwnika liną i błyskawicznie uciec. Do tego ma swoje zabawki. Nie tylko rzucany batarang do ogłuszania wrogów, ale także wybuchowy żel wysadzający ściany, pazur, który przyciąga wrogów, czy też specjalny łamacz kodów, który pozwala nam przechodzić przez energetyczne bariery.

Bo "Arkham Asylum" to nie tylko walka - to także rozwiązywanie zagadek, szukanie śladów ofiar Jokera, czy odkrywanie tajemnic Arkham. A wszystko przy rewelacyjnej grafice i muzyce. Zakład Arkham wygląda mrocznie i ponuro - akcja dzieje się w nocy, stara rezydencja jest otoczona mgłą. Korytarze nie wyglądają jak szpital, czy więzienie, a lokacje rodem z najgorszych horrorów.

Grafice pomaga model fizyki, dostępny tylko na kartach nVidii. To nowość w grach - dzięki niemu dostajemy realistyczne wybuchy i zniszczenia, do tego lepsze animacje twarzy i ubrań. To wszystko dostajemy w nowym Batmanie. I, trzeba przyznać, że to działa - porównując grę z włączoną fizyką do tej bez, Nietoperzem steruje się bardziej realistycznie, a gra staje się bardziej mroczna.

Zakamarki Arkham wypełnione są parą z rur, czy mgłą, po uderzeniu w mur, czy podłogę, widać połamane płytki glazury i terakoty. Do tego lepiej wyglądają animacje twarzy postaci i płaszcza Batmana. Gra wygląda tak, "jak powinno się grać".

PhysX działa jednak tylko na kartach nVidii. W najnowszych sterownikach firma zablokowała możliwość połączenia karty graficznej ATI z wykorzystaniem kart nVidii do obsługi fizyki w grach. Nie ma jednak się czym przejmować, że mimo premiery nowych kart ATI serii 5870, obsługujących biblioteki DirectX 11, ci, którzy wybiorą nVidię zostaną z mniej nowoczesnymi kartami. Testy pokazują, że GTX295 jest wciąż jedną z najbardziej wydajnych kart na rynku, która w wielu testach wcią ma kilkunastoklatkową przewagę nad nowymi kartami, a przed świętami mają na rynek trafić nowe podzespoły nVidii, także obsługujące dx11.

System PhysX nie sprawia, że gra mocno zwalnia. Na sprzęcie testowym - 2x280 GTX i 9800GT jako karta do obsługi efektów fizyki, w rozdzielczości 1920x1200 16xQ AA / AF i wszystkich włączonych efektach, gra chodzi płynnie i nie ma z nią żadnych problemów. Warto dodać, że posiadacze kart Ati mają problemy z włączeniem wygładzania krawędzi na swoich kartach. W niektórych przypadkach nie pomaga nawet wymuszenie obsługi tej funkcji w sterownikach karty graficznej.