Szacuje się, że przepływ danych przez internet wzrasta każdego roku w skali globalnej o 80 proc. - oświadczył w poniedziałek z okazji światowego dnia internetu szef stowarzyszenia niemieckiej gospodarki internetowej eco Harald Summa. "Na horyzoncie nie dostrzegamy żadnego kresu wzrostu przepływu danych" - powiedział Summa. Podległy eco (skrót od electronic commerce) węzeł sieciowy DE-CIX we Frankfurcie nad Menem obsługuje codziennie przepływ danych w ilości 12 petabajtów, co odpowiada pojemności 2,7 milionów płyt DVD. W okresach szczytowych DE-CIX transferuje ponad dwa terabity na sekundę - równoważnik 60-godzinnego filmu wideo o wysokiej rozdzielczości.

Reklama

Z frankfurckiego węzła korzysta z górą 500 dostawców usług internetowych z ponad 50 państw. Infrastruktura DE-CIX jest dostosowana do dalszego wzrostu i już teraz pozwala na szczytowe obciążenia do 40 terabitów na sekundę - informuje eco.

Światowy dzień internetu upamiętnia urzeczywistniony 29 października 1969 roku pierwszy przekaz informacji za pomocą protokołu internetowego. Informację tę wysłano z komputera uniwersytetu w Los Angeles do instytutu badawczego Stanford. Do ówczesnej sieci przyłączone były jeszcze dwie inne placówki - uniwersytet w Santa Barbara i uniwersytet Utah.