Spotify to rewelacyjny pomysł szwedzkich informatyków, który pokochali ludzie na całym świecie. Ma dwa zadania - po pierwsze rozprawić się z piractwem, po drugie pokazać ludziom, że legalna muzyka wcale nie musi kosztować drogo.

Reklama

Zasada działania serwisu jest prosta - na komputerze słuchamy piosenek ze zbiorów serwisu za darmo. W zamian za to, co dwa - trzy utwory leci krótka reklama. Jeśli ktoś nie lubi ogłoszeń, może wykupić miesięczny abonament. Jest w dwóch wersjach - unlimited (za 10 złotych miesięcznie), która pozwala pominąć reklamy i premium - ta wersja konta kosztuje 20 złotych miesięcznie. Możemy nie tylko ominąć reklamy, ale też ściągać utwory na dysk twardy, a także słuchać muzyki z telefonu, czy tabletu - aplikacja Spotify dostępna jest na iOS i Androida. Wersja na Windows Phone jest opracowywana.

Baza muzyczna jest gigantyczna - od oper Wagnera nagranych w latach 50, przez Franka Sinatrę, gwiazdy rock'n'rolla, po nowocześniejsze utwory. W polskiej wersji serwisu są też nagrania polskich wykonawców - łączna ilość piosenek to aż 20 milionów utworów. Każdy znajdzie więc coś dla siebie. Oprócz wyszukiwania własnych utworów, możemy też zdać się na "radio Spotify", które za nas wybierze to, czego warto posłuchać.

Spotify wykorzystuje też portale społecznościowe - możemy dzielić się listami odtwarzania ze znajomymi, a także widzimy, czego nasi koledzy słuchają.