Facebook został uruchomiony w 2004 roku na Uniwersytecie Harvarda w stanie Massachusetts, przez Marka Zuckerberga, będącego głównym autorem projektu, i jego kolegów z akademika. Początkowo był zamkniętym serwisem dla studentów, a w 2006 roku stał się narzędziem dostępnym dla wszystkich internautów.

Reklama

Użytkownicy serwisu mogą tworzyć grupy, dzielić się wiadomościami, zdjęciami i filmami, a także korzystać z różnego typu aplikacji, w tym gier. We wrześniu 2004 roku wprowadzono "tablicę", która pozwala umieszczać informacje na profilach użytkowników, a w 2009 roku pojawił się przycisk "Lubię to". Co miesiąc na Facebooku pojawia się ponad miliard zdjęć oraz 10 milionów filmów. Średnio miliard osób korzysta z portalu każdego dnia, a liczba ta w przypadku urządzeń mobilnych - telefonów i tabletów - wynosi 934 miliony.

Przeciwnicy serwisu zwracają uwagę na możliwość uzależnienia od Facebooka. Problem dotyczy przede wszystkim młodych ludzi, którzy spędzają na portalu wiele godzin dziennie.

Kontrowersje wzbudza także liczba danych, które serwis zbiera na temat korzystających z niego osób. Firmie zarzuca się śledzenie użytkowników i wdrażanie nowych funkcji bez jakichkolwiek ostrzeżeń, zdarza się że są one domyślnie włączone.

Według ubiegłorocznych badań Catvertiser.com, platformy do zarządzania kampaniami reklamowymi na Facebooku, konta na portalu ma niemal 13,5 miliona Polaków, w tym prawie 7 milionów kobiet.

Od momentu powstania Facebook bardzo szybko zyskiwał duże zainteresowanie. Ponad dwie trzecie studentów Harwardu zarejestrowało się na nowo powstałej stronie już w pierwszych dwóch tygodniach jej funkcjonowania.

Wówczas Mark Zuckerberg zdecydował się rozszerzyć zasięg serwisu na inne szkoły, a dwa lata od założenia Facebook stał się narzędziem ogólnodostępnym. W 2005 roku liczba zarejestrowanych użytkowników przekroczyła 5,5 miliona. Dwa lata później było ich już 50 milionów, a w 2009 roku - 350 milionów.

W 2008 roku 23-letni Zuckerberg, zajmując 735. miejsce w rankingu Forbesa, zestawiającego najbogatszych ludzi świata, został najmłodszym miliarderem globu. Jego majątek oszacowano na 1,5 miliarda dolarów. W 2012 roku Facebook wszedł na amerykańską giełdę NASDAQ, stając się najwyżej wycenianą w dniu debiutu spółką giełdową w historii - jego wartość oszacowano na 104 miliardy dolarów.

Od 2008 roku działa polska wersja językowa serwisu, uruchomiona dzięki tłumaczeniom wykonanym przez użytkowników.

W 2010 roku nagrano film obyczajowy "The Social Network", w reżyserii Davida Finchera, opowiadający o powstaniu Facebooka. Obraz został wyróżniony wieloma nagrodami, w tym trzema Oscarami - za scenariusz adaptowany, montaż i muzykę.