Według dotychczasowych ustaleń włamanie nastąpiło z serwera w USA. Trwają czynności operacyjne, których celem jest ustalenie sprawców - powiedziała Anna Kamola z biura prasowego KWP w Lublinie.

Reklama

W czwartek, w ubiegłym tygodniu na stronie internetowej Światowych Dni Młodzieży archidiecezji lubelskiej pojawił się - wypisany białymi literami na czarnym tle - komunikat w języku polskim i arabskim o treści: "Pozdrawiamy naszych braci z okazji święta Id Al-Fitr! Allahu akbar! Przyszedł czas na odpłatę. Nasi wrogowie zebrali się w jednym miejscu. Szczyt NATO razem z Warszawą spłoną w Świętym Ogniu!".

Archidiecezjalny koordynator ŚDM w archidiecezji lubelskiej ks. Adam Bab dowiedział się o włamaniu na stronę około godziny 13. Komunikat był na naszej stronie nie dłużej niż dwie godziny, po tym jak się o nim dowiedziałem. Został zastąpiony planszą zapraszającą na stronę w późniejszym terminie, a jeszcze tego samego dnia informatycy przywrócili jej normalne działanie - powiedział ks. Bab.

Ze źródeł zbliżonych do sprawy PAP dowiedziała się, że włamania dokonano za pomocą francuskiego serwera pocztowego rosyjskojęzycznego portalu zarejestrowanego w USA. Serwer został już zablokowany - powiedziało źródło PAP. Portal rmf24.pl, który pierwszy podał tę informację ujawnił, że portal był zarejestrowany przez prywatną osobę w Houston. Służy przede wszystkim do przesyłania zdjęć oraz plików filmowych. Kolejnym krokiem śledczych ma być wysłanie wniosków o pomoc prawną do Francji, a także do USA.

Reklama