Od paru tygodni media spekulowały, że serwis społecznościowy będzie musiał zapłacić przeogromną karę pieniężną, która jak się okazało jest elementem ugody w sprawie o wykorzystywanie danych osobowych użytkowników.

Reklama

"Ugoda zawarta z FTC przewiduje również, że Facebook będzie musiał stworzyć specjalny komitet nadzorujący to jak spółka wykorzystuje dane osobowe" – podaje rp.pl.

Pomimo ciągle powtarzanych obietnic milionom użytkowników z całego świata, że mogą oni kontrolować jak wiele z ich osobistych informacji jest przekazywanych innym, Facebook ograniczał wybory konsumentów – powiedział Joe Simons, przewodniczący Amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu.

Tłem dla tej ugody jest afera związana z firmą Cambridge Analytica. Dotyczyła ona wycieku z Facebooka danych ponad 80 mln użytkowników do tej firmy analitycznej. Świadcząc usługi dla swoich klientów, firma wykorzystywała informacje pozyskane z Facebooka do profilowania użytkowników pod kątem preferencji wyborczych i wpływania na ich decyzje polityczne. Sprawa wywołała międzynarodowy skandal.

Reklama