Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus z Wiosny na konferencji w Sejmie przekonywała, że po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października ws. aborcji obserwujemy dużą falę odejść od Kościoła. Ta fala również jest tak duża dlatego, ponieważ ludzie widzą, jak dużo jest przestępstw w Kościele katolickim - mówiła polityk. Scheuring-Wielgus poinformowała, że razem z liderem Wiosny, europosłem Robertem Biedroniem, i stołeczną radną Agatą Diduszko-Zyglewską założyli stronę internetową LicznikApostazji.pl. Ta strona została postawiona po to, żeby policzyć, ile osób rzeczywiście odchodzi teraz od Kościoła katolickiego - mówiła. Chętni mogą poprzez tę stronę internetową zgłosić fakt swojego wystąpienia z Kościoła, a także uzyskać informację, jak dokonać tego aktu wraz z odnośnikami do stron, gdzie opisana jest cała procedura.

Reklama

Obecna na konferencji Diduszko-Zyglewska podkreślała, że LicznikApostazji.pl ma stać się spisem powszechnym ludzi, którzy wystąpili w Polsce z Kościoła i ma pokazać, że Kościół nie ma większości i że nie ma żadnego powodu, żeby był ponad prawem i żeby wchodził w każdy aspekt naszego życia.

Protesty przeciw wyrokowi TK

Od 22 października odbywają się w Polsce protesty, będące sprzeciwem wobec wyroku TK, który za niezgodny z konstytucją uznał przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. dopuszczający przerwanie ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu. Inicjatorem sprzeciwu wobec orzeczenia TK jest Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Reklama

Obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich jest właśnie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co uznał TK za niekonstytucyjne. Pozostałe przypadki to sytuacja, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo).

Reklama

Dekret Episkopatu o apostazji

Zgodnie z dekretem KEP ws. wystąpień z Kościoła i powrotu do jego wspólnoty, aby oświadczenie dotyczące apostazji mogło być uznane za skuteczne, musi być wyrażone przez osobę pełnoletnią, zdolną do czynności prawnych i „w sposób świadomy i wolny”. Powinno zostać złożone osobiście w formie pisemnej u proboszcza swego miejsca zamieszkania. Oświadczenie musi „w sposób nie budzący wątpliwości wyrażać wolę i motywację zerwania wspólnoty z Kościołem”.