Do postów podważających bezpieczeństwo szczepionek będzie dodawany komentarz przypominający, że przed zatwierdzeniem tych preparatów badane jest ich bezpieczeństwo i efektywność - podaje przykład Facebook. Komunikaty mają się opierać na wiarygodnych informacjach pochodzących od Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Na razie przygotowane są komentarze m.in. w języku angielskim, hiszpańskim, francuskim, arabskim i portugalskim, a stopniowo dodawane będą kolejne wersje językowe. Docelowo wszystkie posty poruszające temat szczepionek mają odsyłać do umieszczonego na Facebooku centrum informacji na temat Covid-19, a także być opatrywane dodatkowymi informacjami dotyczącymi szczegółowych zagadnień związanych ze szczepieniami - czytamy w poniedziałkowym komunikacie firmy.
To reakcja na krytykę Facebooka
Facebook i należący do tej samej firmy Instagram były ostatnio często krytykowane za pozwalanie na szerzenie dezinformacji i teorii spiskowych na temat szczepionek - przypomina agencja Reutera. Chociaż serwisy niedawno zaostrzyły swoje zasady bezpieczeństwa, nadal istnieją tam duże i łatwe do znalezienia konta, strony i grupy przekazujące fałszywe informacje o szczepionkach - pisze Reuters. "Najlepszą rzeczą jaką można zrobić, by walczyć z tym problemem, to przekazywać z pomocą ekspertów medycznych wiarygodne informacje w pomocny sposób" - wyjaśnia jeden z dyrektorów Facebooka, Chris Cox.
W komunikacie przekazano, że na Instagramie zostanie utworzone centrum informacji na temat Covid-19 analogicznie do tego działającego na Facebooku. Dodatkowo koncern będzie promował posty z informacjami pochodzącymi ze sprawdzonych źródeł i ograniczał zasięg treści uznanych za dezinformacyjne. Szef Facebooka Mark Zuckerberg ogłosił ponadto wprowadzenie w serwisie nowej funkcji, która pozwoli mieszkańcom USA skontaktować się z najbliższym punktem szczepień, sprawdzić termin i zarejestrować się na zastrzyk.