Asus zdecydował, by na ViVo Smart Tab nie instalować okrojonej, mobilnej wersji Windows - RT, ale użyć pełnej wersji Windows 8. Sercem tabletu jest intelowski dwurdzeniowy Atom taktowany zegarem 1,8 gHz. Urządzenie wyposażono w 2GB pamięci RAM, a na programy przewidziano 64 gigabajty pamięci flash, którą można rozbudować kartą SD. W tablecie znajdziemy porty micro USB, micro HDMI oraz gniazdo słuchawkowe. 10-calowy ekran w rozdzielczości 1366x768 (niestety nie jest to FullHD) to matryca IPS.

Reklama

Designerzy Asusa nie zaszaleli - s tyłu szczotkowane aluminium, do tego czarna ramka z przyciskiem sterującym i doczepiana klawiatura także ze szczotkowanego aluminium, czyli najbardziej klasyczny design, jaki można zastosować.

Całą swą potęgę tablet ujawnia po uruchomieniu. Windows 8 idealnie nadaje się na urządzenia mobilne. Duże kafelki interface metro są łatwe w obsłudze, a gesty, którymi możemy sterować systemem operacyjnym działają bez problemu. W każdej chwili możemy też przełączyć Windows 8 na zwykły pulpit i pracować tak, jak na normalnym desktopie. Procesor jest na tyle mocny, że potrafi poradzić sobie nawet z grami z PC - oczywiście o "Crysis 3" w maksymalnych detalach możemy zapomnieć, ale taki "Warcraft 3" działa.

Do tego, rzecz najważniejsza. W zestawie dostajemy pełną wersję pakietu biurowego Office, a jeśli mamy licencję na Office 365, to możemy zainstalować ten program na urządzeniu. Wtedy tablet pokazuje swą moc - nie jest zabawką jak iPad, czy androidowe tablety. To komputer o mocy porównywalnej z laptopami, a przy tym znacznie bardziej mobilny i ze znacznie mocniejszą baterią.

Klawiatura jest wygodna, do tego pełni funkcję ochronną ekranu. Zawsze też możemy mieć ze sobą jakąś przenośną klawiaturę BlueTooth i używać jej zamiast tabletowej.

Reklama

Nie ma jednak róży bez kolców - największą wadą tabletu jest brak normalnego gniazda USB. By podłączyć dodatkowe urządzenia, jak drukarka, modem 3G, mysz, klawiaturę, czy choćby zewnętrzny napęd DVD, musimy używać przejściówki, a to nie jest zbyt wygodne.

Podsumowując - tablety na Windows 8 udowadniają, że nie są tylko narzędziem do zabawy. ViVo Tab Smart, zwłaszcza wersja z LTE, może z powodzeniem zastąpić laptopa w pracy i jako centrum przenośnej rozrywki.