Windows Phone ostatecznie przegrał wojnę z Androidem i iOS. Jak pisze magazyn "Verge", ostatnie dane o sprzedaży telefonów z tym systemem operacyjnym pokazują na porażkę Microsoftu na mobilnym rynku. W ostatnim kwartale ubiegłego roku, gigant z Redmond sprzedał zaledwie 4,5 miliona Lumii, podczas gdy rok temu z półek zniknęło 10,5 miliona telefonów. Spadek sprzedaży wyniósł więc aż 57 proc.

Reklama

To nie koniec fatalnych wieści dla fanów mobilnych "okienek". Nokia i Microsoft sprzedały w ostatnim kwartale ubiegłego roku zaledwie 110 milionów słuchawek, pracujących pod kontrolą Windows Phone. Tymczasem konkurencja spod znaku Androida i iOS sprzedała aż 4,5 miliarda telefonów. To oznacza, że udział systemu operacyjnego Microsoft w rynku wyniósł zaledwie 1,1 proc.

Jak więc twierdzą analitycy, to koniec marzeń o tym, że Windows Phone kiedykolwiek będzie się liczył na mobilnym rynku. To przełoży się na brak aplikacji - programiści nie będą pisać aplikacji na umierający system, z kolei ludzie nie będą kupować smartfonów, na które nie będą mogli ściągać swych ulubionych programów.