MyCloud Mirror WD to domowy NAS, oparty na dwóch dyskach Western Digital Red, spiętych w RAID 0. Całość pracuje pod kontrolą dwurdzeniowego procesora Marvel ARMADA, wspieranego przez 512 GB DDR3. Wszystko to umieszczono w całkiem zgrabnym niedużym pudełku, które bez problemów mieści się na biurku.

Reklama

Co to urządzenie potrafi? Nie tylko przechowuje nasze pliki i umożliwia do nich dostęp przez dowolne urządzenie mobilne (tak, działa nawet na Windows Phone). może też streamować filmy na telewizor, czy głośniki wyposażone w moduł WiFi. Do tego zapewnia kopię bezpieczeństwa wybranych folderów oraz automatycznie kopiuje zdjęcia ze smartfonów.

Podstawowa konfiguracja nie stwarza problemów - podpinamy urządzenie do prądu, wpinamy kabel internetowy i wchodzimy na stronę WD, by stworzyć własne konto. Schody zaczynają się, gdy trzeba dołączyć dodatkowe aplikacje, poszerzające możliwości urządzenia, jak choćby protokół sieci BitTorrent. Trzeba się mocno natrudzić, by to odpowiednio skonfigurować.

Dzięki szybkiemu procesorowi i dużej ilości pamięci RAM, nie ma problemu ze streamowaniem filmów - nawet pliki 4K są przesyłane bez żadnych opóźnień.

Cena? W porównaniu do chmur konsumenckich jest atrakcyjna. Za 4TB trzeba zapłacić około 880 złotych - to tyle, ile wyniesie kilkanaście miesięcy korzystania z takich usług jak DropBox czy Google Drive - przy czym te usługi oferują jedynie 1TB miejsca. Nie jesteśmy za to ograniczeni postanowieniami licencyjnymi, czy nie musimy obawiać się zmian w regulaminach.

Dla kogo system My Cloud Mirror jest idealny? Świetnie sprawdzi się dla dużej rodziny, w której każdy ma jakieś urządzenie mobilne, albo w małym biurze. Przyda się też każdemu, kto potrzebuje więcej, niż oferują chmury konsumenckie znanych producentów, a nie chcą co miesiąc dość słono płacić.

Reklama

My Cloud Mirror jest szybki, w miarę prosty w obsłudze i świetnie współpracuje ze smartfonem czy tabletem. Jest dobrym zamiennikiem dla profesjonalnych urządzeń typu NAS. Jeśli potrzebujemy czegoś, co będzie streamować filmy czy muzykę oraz urządzenia do stworzenia kopii bezpieczeństwa ważnych plików, to My Cloud Mirror powinno być na czele listy zakupów.