Telewizory Neo QLED 8K

Reklama

Jakość obrazu i design to tylko niektóre z wyróżników telewizorów Neo QLED 8K – QN900A i QN800A. Dzięki technologii kropek kwantowych widz dostaje rzeczywiste, soczyste kolory a sztuczna inteligencja spowoduje, że nawet starsze materiały wideo zyskają nową jakość. Telewizory Samsung Neo QLED 8K to najwyższe modele w tegorocznej ofercie, które jak przystało na flagowce łączą wszystko co najlepsze. Prawdziwym przełomem jest zastosowane tu nowe źródło światła, czyli technologia Quantum Mini LED, która odpowiada za precyzyjną kontrolę podświetlenia. Dioda Quantum Mini LED ma zaledwie 1/40 wysokości konwencjonalnej diody LED, co daje lepszą kontrolę nad ilością światła w poszczególnych fragmentach i przekłada się na bardziej szczegółowy obraz.

Samsung Neo QLED / Materiały prasowe

Aby w pełni wykorzystać możliwości Quantum Mini LED niezbędny jest mocny procesor, który zadba o zoptymalizowanie obrazu, czyli AI Neo Quantum 8K. Wykorzystuje on udoskonalony proces skalowania do jakości zbliżonej do 8K, który oparty jest na 16 wielomodelowych sieciach neuronowych, które analizują dane wizualne. Każda z takich sieci ma swój obszar specjalizacji, dzięki czemu widzowie mogą zobaczyć ulubione filmy w nowej odsłonie – więcej detali, poprawione tekstury czy krawędzie. To zupełnie tak, jakby 16 szefów kuchni serwowało nam swoje popisowe dania.

Neo QLED 8K łączą innowacje technologiczne z nowościami w zakresie konstrukcji i designu, i wyróżniają się czymś, co Samsung nazywa "Absolutnie Bezgranicznym Designem". Z kolei w modelu QN900A mamy do czynienia z funkcją, nazwaną przez koreański koncern "Bezgranicznym Ekranem", gdzie ramka została zminimalizowana do zaledwie 0,8 mm, a sam telewizor należy do najsmuklejszych w tegorocznym portfolio firmy Samsung.

Nowością wprowadzoną wraz z modelami Neo QLED 8K jest także nowy Moduł One Connect Pro, który pozwala ukryć przewody i zapanować nad plątaniną kabli. Teraz można go umieścić nie tylko obok telewizora czy w szafce, ale także przymocować do stopy telewizora za ekranem.

Telewizory Neo QLED 4K

Samsung Neo QLED / Materiały prasowe

Linia Neo QLED obejmuje trzy modele 4K: QN95A, QN91A, QN85A. Podobnie jak w przypadku modeli 8K jednym z głównych wyróżników jest tu technologia Quantum Mini LED. Telewizory otrzymały także nowy Procesor AI Neo Quantum 4K, który wykorzystując sztuczną inteligencję podnosi jakość obrazu do rozdzielczości zbliżonej do 4K. Telewizory Neo QLED 4K wyróżniają się także smukłą i minimalistyczną konstrukcją Neo Slim Design. Model QN95A oferuje dodatkowo Moduł One Connnect.

Nowa jakość dźwięku

W sam środek akcji przeniesie widzów system, zwany "Dźwiękiem Podążający za Obiektem+", który sprawi, że dźwięk będzie bardziej przestrzenny. System odpowiednio rozmieszczonych głośników śledzi ruch obiektu na ekranie, podążając za nim. W najwyższym tegorocznym modelu Neo QLED 8K QN900A dostępna jest funkcja, którą Samsung nazwał "Dźwiękiem Podążającym za Obiektem Pro", która wykorzystuje wbudowany system głośników (6.2.2), aby dostarczyć jeszcze więcej realizmu z każdej sceny.

Wszystkie modele Neo QLED zapewniają także harmonie dźwięku w połączeniu z kompatybilnymi soundbarami z Q-Serii. Mowa oczywiście o funkcji Q-Symphony, która synchronizuje ze sobą oba urządzenia, zapewniając doskonale współgrający dźwięk przestrzenny. Niestety nie działa ona jednocześnie z Dolby Atmos, musimy się więc zdecydować, który rodzaj dźwięku przestrzennego chcemy posłuchać. CO ciekawe, Samsung wreszcie wykorzystał funkcję znaną m.in. z amplitunerów czy soundbarów konkurencji - telewizor ocenia rozmiar pomieszczenia oraz sposób montażu ekranu i dopasowuje do tych parametrów jakość dźwięku.

Neo QLED jako centrum "home office"

W 2021 telewizor ułatwi kontakt ze współpracownikami i bliskimi. Tu z pomocą przyjdzie m.in. aplikacja Google Duo do wideo rozmów. Wystarczy podłączyć (via USB) do telewizora kamerę, uruchomić aplikację i już można zobaczyć swoich przyjaciół w niemal rzeczywistych wymiarach. Z kolei dzięki funkcji Multi View, można podzielić ekran telewizora na dwie lub nawet cztery części (modele Neo QLED 8K) i podczas oglądania filmu czy meczu jednocześnie korzystać ze smartfona np. komentując na czacie kolejny odcinek ulubionego serialu.

W końcu jeśli praca w domu to dlaczego nie na dużym ekranie telewizora? Teraz to możliwe dzięki funkcji PC na ekranie TV. Korzystając z bezprzewodowego połączenia z laptopem, komputerem czy smartfonem pojęcie domowego biura nabierze nowego znaczenia. Jeśli dodamy do tego możliwość podłączenia myszy i klawiatury czy bezpośredni dostęp do MS Office 365 w przeglądarce internetowej telewizora, praca i nauka wejdą na nowy poziom.

Reklama

Mówiąc o doświadczeniach, nie sposób nie wspomnieć o całym ekosystemie Smart TV, który od wielu lat jest mocną stroną telewizorów Samsung. W Neo QLED widzowie znajdą bogatą ofertę aplikacji filmowych, takich jak Netflix, HBO GO, Player.pl czy Cineman oraz popularne platformy muzyczne – Spotify, Apple Music

Ekologiczny pilot

Nowością jest także, wykonany z materiałów z recyklingu, Pilot SolarCell, który zasilany jest energią świetlną: słoneczną oraz pochodzącą ze sztucznego oświetlenia. Ma to ograniczyć zużycie zwykłych baterii AA.

Nowości dla graczy

W Neo QLED Samsung zaproponował szereg rozwiązań stworzonych specjalnie dla fanów gier. Wśród nowości m.in. "Ultra Szeroki Widok w Grach" dostępny obecnie tylko we współpracy z komputerem, który przenosi na duży ekran wrażenia zarezerwowane dotychczas dla monitorów gamingowych w proporcjach obrazu 21:9 i 32:9. Zmianę ustawień ułatwi podręczny Panel Gracza, który pozwoli sprawdzić między innymi liczbę klatek wyświetlanych na sekundę (FPS). Samsung zapowiada też, że rozdzielczość 8K i częstotliwość odświeżania 120 Hz mają ułątwić współpracę z nowymi konsolami. Tu jednak trzeba być sceptycznym, bo ani PS5 ani Xbox Series X nie zapewniają komfortowego grania w 8K. Ba, nawet najpotężniejsza karta graficzna na rynku -a rynku - RTX 3090 także w tej rozdzielczości będzie miała kłopoty - a o 120 FPS w 8K to można zapomnieć przez najbliższych kilka lat. Dodatkowo wszystkie modele wspierają technologię AMD FreeSync w najnowszej jej odsłonie.

Warto także dodać, że modele QN900, QN800, QN85, jako pierwsze w branży, otrzymały certyfikat VDE „Gaming TV Performance”. To wyróżnienie zostało przyznane za prawdziwie przełomową wydajność w grach, która obejmuje input lag na poziomie 10 ms lub niższym oraz HDR o jasności przekraczającej 1000 nitów.