Przychody ze sprzedaży komputerów stacjonarnych w październiku br. podzielone zostały prawie po równo pomiędzy firmę Apple a pozostałe, których urządzenia pracują na systemach operacyjnych Microsoftu. Do firmy Steve'a Jobsa wpłynęło blisko 48 procent przychodów, podczas gdy inni gracze zgarnęli pozostałe 52 procent.

Reklama

Apple znacznie poprawiło w ciągu ostatnich 12 miesięcy swoją pozycję - w październiku 2008 roku udział firmy w przychodach wyniósł 33 procent. Należy jednak pamiętać, że kryzys w mniejszym stopniu dotyka towary luksusowe, a za takie - ze względu głównie na cenę - uważane są komputery tej firmy. Nie bez znaczenia jest także fakt, że mniej więcej rok temu nastąpiło załamanie na tym rynku, co jednak znowu dotknęło przede wszystkim komputery z niższej i średniej półki.

Średnia cena iMaca w październiku 2009 roku wyniosła 1.338 dolarów, podczas gdy komputera opartego na systemach Microsoftu 491 dolarów. Te ceny i tak są znacznie niższe od notowanych rok wcześniej, gdy wyniosły one odpowiednio 1.581 oraz 1138 dolarów.

Więcej informacji: Apple zarabia najwięcej na komputerach

p